English
Program
Gazeta Cafe

prowadzenie: Paweł T. Felis, "Gazeta Wyborcza"

dziedziniec Hotelu Puro, ul. Włodkowica 6

27 lipca, niedziela, godz. 19.00

Filmowy neomodernizm

Spotkanie z Rafałem Syską, autorem książki Filmowy neomodernizm, a także filmoznawcą Miłoszem Stelmachem oraz organizatorami MFF T-Mobile Nowe Horyzonty Romanem Gutkiem i Joanną Łapińską.

Porozmawiamy o kinie milczenia, emocjonalnego dystansu, melancholii i osamotnienia, czyli kinie nowohoryzontowym, które odkrywał przed polskim widzem wrocławski festiwal (zaczynając w Sanoku i Cieszynie). Filmowy neomodernizm jest książką, która wskazuje na korzenie tendencji (zwanej też slow cinema), mechanizmy produkcyjne i dystrybucyjne, a także na jego główne cechy narracyjne i tematyczne. Bohaterami książki są wybitni twórcy współczesnego kina artystycznego: Aleksander Sokurow, Béla Tarr, Bruno Dumont, Tsai Ming-liang, Carlos Reygadas i wielu innych.

więcej o książce

28 lipca, poniedziałek, godz. 19.00

gość: Lou Ye

Reżyser słynnego Suzhou. Po ukończeniu Pekińskiej Akademii Filmowej Lou Ye rozpoczął karierę filmową – asystował reżyserom, zajmował sie produkcją oraz kręcił własne krótkie metraże. Jest zaliczany do grona Szóstej Generacji reżyserów chińskich. Tłem jego filmów są Chiny, ich piękno i trudna rzeczywistość oraz dynamiczne przemiany, za którymi próbują nadążyć bohaterowie uwikłani w skomplikowane losy.

Masaż niewidomych w programie 14. MFF T-Mobile NH

29 lipca, wtorek, godz. 18.00

gość: György Pálfi

Jeden z najciekawszych współczesnych węgierskich reżyserów. W 2002 roku jego debiutancki pełny metraż Czkawka został uznany przez Europejską Akademię Filmową za odkrycie roku. Dwa lata później scenariusz Taxidermii, jego drugiego filmu, zdobył nagrodę KNF dla najlepszego europejskiego projektu, przyznawaną przez Instytut Sundance. W 2012 roku w Panie, panowie: ostatnie cięci z powodzeniem wykorzystał technikę found footage, montując historię miłosną wyłącznie z kadrów pochodzących z innych filmów.

Swobodne opadanie w programie 14. MFF T-Mobile NH

 

2 sierpnia, sobota, godz. 13.00

goście: Grzegorz Jarzyna, Anna i Wilhelm Sasnal

Grzegorz Jarzyna jest jednym z najbardziej znanych polskich twórców teatralnych. Jego pojawienie się zrewolucjonizowało polski teatr. Absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i reżyserii krakowskiej PWST. Od 1998 roku dyrektor artystyczny TR Warszawa (dawniej Teatr Rozmaitości), jednej z najbardziej innowacyjnych scen w Polsce; od 2006 do 2013 roku także dyrektor naczelny.

Między nami dobrze jest w programie 14. MFF T-Mobile NH

Anna Sasnal jest ontażystką, scenarzystką i twórczynią filmów. W duecie z mężem Wilhelmem tworzy filmy dokumentalne i fabularne. Zrealizowany w 2011 roku Z daleka widok jest piękny zakwalifikował się do konkursu głównego na MFF w Rotterdamie, a także otrzymał Wrocławską Nagrodę Filmową w konkursie Nowe Filmy Polskie na MFF Nowe Horyzonty. Dla swojego męża, cenionego artysty, stała się inspiracją do namalowania kilku obrazów (m.in. Bez tytułu – Kacper i Anka).

Wilhelm Sasnal to światowej sławy malarz, a od kilku lat także twórca eksperymentalnych filmów. Współtworzył krakowską grupę Ładnie. Uznawany za głos pokolenia lat 70., w swojej twórczości często podejmuje tematykę wpływu transformacji ustrojowej na społeczeństwo. Bohater licznych wystaw, m.in. w nowojorskim MoMA i paryskim Centre Pompidou. W 2006 roku zajął pierwsze miejsce na liście 100 najważniejszych młodych artystów świata opublikowanej w magazynie Flash Art.

Huba w programie 14. MFF T-Mobile NH

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›