English
Program

Rok 1863 reż. Edward PuchalskiRok 1863 reż. Edward Puchalski
Pokazy na Rynku: "Rok 1863" z muzyką na żywo

29 lipca (wtorek), 22.00, Rynek

W programie m.in. wieczór z Filmoteką Narodową: Rok 1863

W programie 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty znalazł się pokaz zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu Nitrofilm Filmoteki Narodowej legendarnego filmu Edwarda Puchalskiego. Muzykę na żywo na wrocławskim Rynku wykona Zespół DesOrient w składzie:

Marta Maślanka - cymbały

Małgorzata Szarlik - skrzypce

Mateusz Stankiewicz - akordeon

Bogdan Kupisiewicz - gitara

Mariusz Puchłowski - flety

Robert Siwak - instrumenty perkusyjne

Michał Woźniak - kontrabas

Trwa powstanie styczniowe. W bitwie pod Małogoszczem książę Józef Odrowąż odnosi rozległe rany. Cudem udaje mu się dotrzeć do dworu w Niezdołach. Panna Salomea Brynicka, krewna właścicieli majątku, z narażeniem własnego życia udziela mu schronienia. W opiece nad rannym pomaga jej wierny sługa Szczepan, nieprzychylny, jak większość chłopstwa,  powstańcom. Odrowąż ukrywany przed licznymi rewizjami, przenoszony w przygotowane wcześniej kryjówki, wielokrotnie jest bliski śmierci. Oddanie i poświęcenie  Salomei, sprawią, że jego stan stopniowo się poprawia. Wkrótce młodzi zakochują się w sobie. Do dworu wracają państwo Rudeccy, właściciele majątku. Pan Rudecki nie mogąc znieść straty dwóch synów, którzy zginęli w powstaniu, patrząc na ruinę swej ojcowizny, wkrótce umiera. Do dworu przybywa księżna Odrowążowa. Mimo wdzięczności, jaką żywi dla Salomei nie jest w stanie zaakceptować uczucia łączącego jej jedynaka ze zubożałą szlachcianką. Wywozi syna za granicę, pozostawiając samotną i zbolałą Salomeę własnemu losowi. Niemym świadkiem  wszystkich tych dramatycznych wydarzeń jest tytułowa „wierna rzeka”.

Rok 1863 to pierwsza ekranizacja Wiernej rzeki Stefana Żeromskiego. Reżyser Edward Puchalski zaczynał karierę filmową w czasie I wojny światowej, odnosząc sukcesy na terenie Cesarstwa Rosyjskiego. Po powrocie do Polski stał się jednym z najbardziej znanych reżyserów i scenarzystów filmowych. Film powstał we wczesnym okresie funkcjonowania młodej kinematografii odradzającego się państwa polskiego. Tym bardziej należy docenić jego stronę realizacyjną.

W roli księcia Odrowąża wystąpił popularny w pierwszej połowie lat 20. aktor Ryszard Sobiszewski. W filmie wystąpili także znani i utalentowani aktorzy teatralni, których przygoda z filmem zakończyła się udziałem w kilku tylko produkcjach pierwszej połowy lat 20. Rolę margrabiego Wielopolskiego zagrał wielki  Aleksander Zelwerowicz, który ponownie wcieli się w tę postać w nakręconym sześć lat później przez Józefa Lejtesa Huraganie.

W filmie wystąpili autentyczni uczestnicy powstania styczniowego. Grupa sędziwych, brodatych starców została sfilmowana w trakcie trwania uroczystego nabożeństwa. Ta wzruszająca scena w symboliczny i bardzo wymowny sposób zamyka filmową opowieść Puchalskiego.

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›