English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 2
25 lipca 2014
Opowiem wam życie

Spacery bywają przyjemne, a zwłaszcza w dobrym towarzystwie. Boris Lehman zabiera nas w podróż po dwunastu latach swojego życia w najnowszym filmie „Moje siedem miejsc”, który sam nazywa fikcją autobiograficzną.

Lehman urodził się w Szwajcarii, ale większą część życia spędził w Belgii, gdzie ukończył studia filmowe. Oprócz reżyserii zajmuje się fotografią i literaturą. Jest także aktorem: wystąpił w filmie Szlingerbauma „Bruxelles-transit”. Oprócz tego współpracował z Chantal Akerman i Henrim Storckiem. Tak bogata biografia to kopalnia sytuacji, które mogą stać się przyczynkiem do stworzenia dziennika.

Czterysta filmów, które zrealizował Lehman, trzysta tysięcy fotografii – to liczby godne podziwu. „W moich siedmiu miejscach” Boris, alter ego reżysera, gromadzi ogromną masę przedmiotów, do których się przywiązuje i które przenosi wraz z kolejnymi przeprowadzkami. Boris to nomada pełen sprzeczności, bo brak stałego miejsca życia nie jest kwestią wyboru, a bardziej niemożnością podjęcia decyzji.

Metraż filmowego dziennika może przerazić – film trwa ponad pięć godzin. Ale już po pierwszych dwóch, zamiast uczucia zmęczenia, wstępuje w nas chęć dalszego poznawania bohatera i jego przemyśleń na tematy wszelakie. Z każdą kolejną minutą wciągamy się w spokojną narrację wypełnioną melancholią, ironią, zaczynamy zaprzyjaźniać się z Borisem, jego znajomymi i europejskim światem, który nam przedstawia.

Po seansie wiemy, że Boris ma problemy z doborem garderoby, zajmuje się kręceniem filmów, głównie, by sprawdzić działanie sprzętu, a każda ławka w parku ma dla niego inne przeznaczenie. Jedna służy do wysyłania SMS-ów, a inna do romansowania. To szczegóły biograficzne, które tworzą więź między reżyserem a odbiorcami i sprawiają, że zaczynamy szukać swoich siedmiu miejsc.

Marta Rosół

„Moje siedem miejsc”

Dziś, godz. 15.30, Kino NH 6

27 lipca, godz. 12.30, Kino NH 6

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›