English
Ciekawostki z przestrzeni NH
27 lipca 2014
Filmowy neomodernizm na 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Dzisiaj o 19.00 na dziedzińcu Hotelu Puro odbędzie się spotkanie z autorem książki Filmowy neomodernizm Rafałem Syską w ramach Gazeta Cafe. O kinie nowohoryzontowym z Pawłem T. Felisem, dziennikarzem Gazety Wyborczej", porozmawiają również filmoznawca Miłosz Stelmach oraz twórcy MFF T-Mobile Nowe Horyzonty Roman Gutek i Joanna Łapińska.

Obszerna książka analizuje zjawisko filmowego neomodernizmu, kina emocjonalnego dystansu, refleksji i melancholii, wymykającego się kanonom klasycznej narracji i formy, czyli kina - jak je określa autor - nowohoryzontowego, nazywanego również niekiedy slow cinema (chociaż nie jest to termin adekwatny w przypadku każdego twórcy czy filmu). Ta książka mogłaby być równie dobrze historią Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty, który rozpoczął swoją historię w roku 2001 jeszcze w Sanoku, by później przenieść się do Cieszyna, aż w końcu osiąść we Wrocławiu.

Większość reżyserów, których twórczość jest opisana w książce Rafała Syski, można nazwać ikonami naszego festiwalu - prawie wszyscy mieli na nim swoje retrospektywy i byli jego gośćmi, by wspomnieć tylko nieżyjącego już Theo Angelopoulosa, a także Bruno Dumonta, Carlosa Reygadasa, Tsai Ming-lianga, Aleksandra Sokurowa czy Bélę Tarra. Obok nich występują takie nazwiska jak Wim Wenders, Chantal Akerman, Lisandro Alonso, Albert Serra, Lav Diaz, których kolejne filmy odkrywała nowohoryzontowa publiczność.

Festiwal uchwycił zjawisko, które rodziło się w światowym kinie artystycznym już w latach 80. za sprawą filmów Tarra, Jarmuscha czy Angelopoulosa (a może i wcześniej dzięki nowofalowcom), a które z impetem podbiło światowe festiwale na początku ubiegłej dekady (niezliczone festiwalowe nagrody dla Dumonta, Ceylana, Tarra, Reygadasa). Zjawisko rozwijało się i wciąż rozwija zwłaszcza w Ameryce Południowej, Azji i Europie. Właśnie tam pojawiają się twórcy poszukujący, poszerzający język kina, bezkompromisowi, tworzący dzieła refleksyjne, medytacyjne, czasami oniryczne i pozbawione narracji, niekonwencjonalne i eksperymentujące z filmowym czasem i formą.

Także w programie tegorocznego festiwalu znalazły się dzieła mistrzów opisanych w książce Rafała Syski: dwa głośne filmy Tsai Ming-lianga - nagrodzone w Wenecji Bezpańskie psy (seanse 28 i 29 lipca) i medytacyjna Wędrówka na Zachód z Denisem Lavantem (27, 31 lipca i 3 sierpnia); zanurzony w realizmie magicznym western Jauja Lisandro Alonso z Viggo Mortensenem (1 sierpnia); niezwykła tragikomedia (z elementami kryminału i w formie miniserialu!) Mały Quinquin Bruno Dumonta (27 lipca i 3 sierpnia); oraz laureat festiwalu w Locarno Historia mojej śmierci Alberta Serry (30 lipca i 1 sierpnia), w którym w teatralnej scenerii spotykają się Casanova z Draculą… 

Książkę „Filmowy neomodernizm” można kupić w kinowej księgarni Tajne Komplety. Posiadacze karnetów i akredytacji mają zniżkę 10 procent na jej zakup.

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›