English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 7
30 lipca 2014
Zemsta bywa słodka

Ten film niesie dobrze znane przesłanie: nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe.

Ci, którzy w przeszłości byli ofiarami niewybrednych szkolnych żartów, po projekcji filmu Anny Odell dostaną dowód na to, że zemsta najlepiej smakuje na zimno. Podczas gdy u agresorów i osób pozostających na to w przeszłości obojętnymi pojawi się pewnie gęsia skórka i niejeden raz podczas projekcji przejdzie im po ciele dreszcz.

„Zjazd absolwentów”, będący filmowym debiutem kontrowersyjnej szwedzkiej performerki, zaczyna się jak klasyczna fabuła. Kamera przenosi nas w sam środek spotkania zorganizowanego z okazji dwudziestej rocznicy matury. Serdeczna atmosfera i zabawowy ton kończą się z chwilą, gdy do głosu dochodzi Anna (w tej roli sama reżyserka, która jest również scenarzystką filmu).

Kobieta w końcu ma odwagę, by na forum publicznym opowiedzieć o bolesnych szkolnych doświadczeniach, które zaważyły na jej dalszym, już dorosłym życiu.

Kiedy wydaje się, że ta psychodrama będzie trwała dalej, stanowiąc tym samym clou całego filmu, Anna Odell serwuje nam nie lada niespodziankę.

Zmienia się charakter filmu, ale też jego forma, balansując na granicy dokumentu i performance’u.

Anna Odell zamienia się rolami ze swoimi prześladowcami. Sadza kolejnych na kanapie, przez chwilę bawi się w psychoanalityka i z lubością studiuje zachowania swoich bohaterów w tej niecodziennej sytuacji. A rejestrowane ich spontaniczne reakcje obrazują pełną gamę ludzkich emocji – od poczucia wstydu i zażenowania, przez dystans i bezpieczną obojętność, po brak jakiejkolwiek głębszej refleksji.

„Zjazd absolwentów” to do pewnego stopnia powodowana względami osobistymi zmyślna prowokacja szwedzkiej reżyserki. I choć kojarzyć się może z psychologicznym eksperymentem, nad wyraz dobrze sprawdza się w filmowej formie. Co więcej, stanowi dowód na to, że każde działanie niesie za sobą jakieś konsekwencje.

Kuba Armata

„Zjazd absolwentów”

Dziś, godz. 19.15, Kino NH 8

Jutro, godz. 10.15, Kino NH 7

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›