English
Program

Baal reż. Volker SchlöndorffBaal reż. Volker Schlöndorff
Klasyka kina

W programie festiwalu znalazły się również pokazy specjalne innych arcydzieł światowego kina - także z nowych, cyfrowych kopii.

W ostatnich miesiącach pożegnaliśmy mistrzów światowego kina - Alaina Resnaisa, Verę Chytilovą, Miklósa Jancsó i Edwarda Żebrowskiego. Podczas nadchodzącej edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty przypomnimy ich dzieła. Alain Resnais to ikona francuskiej nowej fali. Autor Hiroszima, moja miłość i Zeszłego roku w Marienbadzie jest pionierem kina nowohoryzontowego. Na festiwalu zostanie pokazany jego przedostatni film Jeszcze nic nie widzieliście z 2012 roku, w którym flirtuje ze światem teatru. Nieco zapomnianą mistrzynią kina jest Vera Chytilová - najbardziej wywrotowa przedstawicielka czechosłowackiej nowej fali, czego dowodem może być chociażby film Stokrotki (1966), który zostanie pokazany we Wrocławiu. To pełen cudownego absurdu, eksperymentalny, anarchizujący film o dwóch młodych dziewczynach o destrukcyjnym podejściu do rzeczywistości. Seans odbędzie się we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie. Węgierski twórca Miklós Jancsó sławę zdobył filmami, w których stworzył oryginalną poetykę długich ujęć, wyrafinowanego ruchu aktorów i ekspresyjnych zdjęć. We Wrocławiu zostanie przypomniane jego arcydzieło Desperaci z 1965 roku. Edward Żebrowski to jeden z niedocenianych mistrzów polskiego kina. Był znakomitym scenarzystą (m.in. Za ścianą Zanussiego - w tym roku w sekcji "Gdynia na Horyzoncie") oraz reżyserem często poruszającym na ekranie tematy moralne. Jest autorem głośnego W biały dzieńOcalenia oraz słynnego Szpitala przemienienia (w programie festiwalu). Akcja tego ostatniego rozgrywa się na początku hitlerowskiej okupacji w likwidowanym przez Niemców szpitalu psychiatrycznym. Pokazuje różne postawy lekarzy i chorych w sytuacji zagrożenia.

W tym roku mija 20. rocznica śmierci Dereka Jarmana - artysty, filmowca, malarza, pisarza, scenografa (stworzył ją do Diabłów i Dzikiego Mesjasza Kena Russella), jednej z najważniejszych postaci brytyjskiego kina niezależnego. Na festiwalu zostaną przypomniane trzy filmy reżysera - kultowy film muzyczny Jubileusz z muzyką Briana Eno i gwiazdami punk rocka w obsadzie, Caravaggio - spojrzenie na życie i twórczość barokowego mistrza, a także Blue - niezwykły, eksperymentalny autoportret, dziennik ślepnącego, umierającego na AIDS reżysera, opierający się na grze koloru, słów i muzyki. Filmy Jarmana zostaną pokazane z odnowionych cyfrowo kopii.

W programie festiwalu znalazły się również pokazy specjalne innych arcydzieł światowego kina - także z nowych, cyfrowych kopii. Z okazji 30-lecia premiery Paryż, Texas Wima Wendersa przypomnimy nagrodzony Złotą Palmą w Cannes kultowy film drogi o odradzaniu się relacji ojca i syna. Gratką dla widzów festiwalu będzie pokaz legendarnego dzieła Volkera Schlöndorffa Baal z 1970 roku, na podstawie sztuki Bertolta Brechta, z udziałem samego Rainera Wernera Fassbindera w roli artysty wyklętego. Film w odnowionej wersji miał premierę światową na tegorocznym festiwalu w Berlinie, premiera polska odbędzie się we Wrocławiu.

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›