English
Varia

Sils Maria reż. Olivier Assayas Sils Maria reż. Olivier Assayas
Moje nowe horyzonty
felietony Romana Gutka
08 lipca 2014
Roman Gutek: Siedem mocnych filmów środka

W programie tegorocznego festiwalu zostanie pokazanych prawie dwieście filmów pełnometrażowych, wiele po raz pierwszy w Polsce. Nowe Horyzonty słyną z prezentacji filmów trudniejszych, ale podczas wrocławskiego święta kina jest także wiele takich, które zadowolą widzów po prostu lubiących dobre kino.

Wybieramy dla Państwa mądre i wzruszające filmy, które mówią o kondycji człowieka i ważnych sprawach współczesnego świata, są adaptacjami świetnej literatury, pokazują mało znane kultury. Zdaję sobie sprawę, że można się pogubić w gąszczu nieznanych tytułów, więc teraz zwracam uwagę na kilka, które koniecznie należy zobaczyć.

Dzikie historie zrealizowane przez młodego argentyńskiego reżysera Damiána Szifróna to brawurowa komedia z dużą dawką czarnego humoru. Nierówności, poczucie niesprawiedliwości, ciągła konieczność podejmowania wyzwań są źródłem stresu i depresji wielu ludzi. Niektórym zdarza się eksplodować. To właśnie o nich jest ten film, pokazujący, jak cienka granica oddziela cywilizowany bunt od szaleństwa. To opowieść o trudnych momentach życia, o chwilach kryzysu i zemście.

Cuda to drugi film w dorobku Alice Rohrwacher. Akcja dzieje się na włoskiej prowincji, gdzie żyją i pracują: matka, charyzmatyczny ojciec i cztery dziewczynki w wieku od kilku do dwunastu lat. W pewnym momencie do tego uporządkowanego, zgodnego z rytmem natury świata wkracza kilkunastoletni chłopak, który burzy zastany porządek. To piękny i mądry film o świecie dzieciństwa, dojrzewaniu i inicjacji, łączący realizm z baśniowym okrucieństwem.

Amerykański Boyhood Richarda Linklatera też jest o dorastaniu, przepełniony nostalgią za bezpowrotnie utraconym dzieciństwem. Reżyser pokazuje 12 lat z życia pewnej rodziny. Oglądamy głównego bohatera, jego siostrę, graną przez córkę reżysera Lorelei oraz rozwiedzionych rodziców.

W Ścieżkach, australijskim filmie Johna Currana, bohaterka, grana przez Mię Wasikowską, mierzy się z naturą. Dziewczyna wierzy, że od tego, czy przejdzie pieszo 2700 km po pustyni, zależy to, czy odnajdzie sens życia. W rezultacie uświadamia sobie, czym jest samotność, i próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie o miejsce człowieka w doskonale zorganizowanym przez naturę świecie.

Szwedzki film Turysta Rubena Östlunda portretuje typową szwedzką rodzinę, która wyjeżdża na urlop w Alpy. Turystów zaskakuje lawina. Mimo że okazuje się niegroźna, odciska trwałe piętno na małżeńskich relacjach. Reżyser z humorem i sporą dawką absurdu drąży rodzinny kryzys, choć najważniejsze pytania, jakie zadaje, dotyczą roli mężczyzny we współczesnej kulturze.

Francuski reżyser Olivier Assayas także umieścił akcję filmu Sils Maria w malowniczych zakątkach szwajcarskich Alp. Opowiada o tym, jak sztuka i popkultura potrafią się przenikać i kształtować związki międzyludzkie. Maria Anders (w tej roli Juliette Binoche) - gwiazda u szczytu kariery - dostaje propozycję zagrania ponownie w sztuce, która przyniosła jej sławę 20 lat temu. Partneruje jej młoda ambitna gwiazda z Hollywood (Chloë Grace Moretz), w której wielka aktorka zobaczy siebie sprzed lat.

Lewiatan Andrieja Zwiagincewa to krytyczny obraz współczesnej Rosji. Kolia z rodziną mieszka w małej miejscowości na północy Rosji. Jest właścicielem domu i skromnego warsztatu samochodowego. Jego ziemia staje się obiektem pożądania burmistrza, który ma zamiar sprzedać ją z dużym zyskiem. Kolia postanawia jednak walczyć o swój dobytek. Zderza się z rosyjską rzeczywistością i, bezsilny, doświadcza tragicznego losu.

Na stronie internetowej festiwalu można poznać już kalendarz pokazów, natomiast sprzedaż biletów on-line zaczyna się już w środę. Decyzji o zakupie radzę nie odkładać na później.

Roman Gutek, "Gazeta Wyborcza Wrocław" 8.07.2014

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›