English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 8
31 lipca 2014
Kinowa medytacja

„Wędrówka na Zachód” to niezwykły, afabularny film-obraz i jedyna w swoim rodzaju lekcja medytacji zen w wykonaniu Tsaia Ming-lianga i Lee Kang-shenga.

Tsai Ming-liang to jeden z tych reżyserów, których festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty odkrył dla polskiej publiczności. To między innymi na jego filmach festiwalowicze uczyli się, na czym polega slow cinema. W tym roku wielbiciele tego artysty powinni być szczególnie zadowoleni, bo w programie znalazły się aż dwa jego dzieła – ubiegłoroczne „Bezpańskie psy” i najnowsza produkcja „Wędrówka na Zachód”. Ten drugi to slow cinema w wersji dla zaawansowanych, wieloaspektowa refleksja nad zjawiskiem szybkości i powolności, nad tempem ruchu i życia, tworzenia i odbierania sztuki.

Rozegrany w czternastu mistrzowskich ujęciach, niespełna godzinny film swobodnie nawiązuje do historii żyjącego w siódmym wieku buddyjskiego mnicha, który dużą część swojego życia spędził, wędrując przez świat w poszukiwaniu pustki. U Tsaia Ming-lianga mnicha gra oczywiście Lee Kang-sheng i robi to nie po raz pierwszy. „Wędrówka na Zachód” stanowi kontynuację tematu podjętego we wcześniejszych produkcjach duetu, m.in. w krótkometrażówce „Walker”.

W „Wędrówce na Zachód” mnich przemierza ulice Marsylii. Robi to centymetr po centymetrze, poddając swoje ciało surowemu rygorowi powolności. Ubrany w jaskrawe szaty jest jednocześnie bardzo dobrze widoczny i całkiem nieobecny. Jest i nie ma go. Z pochyloną głową, odseparowany od świata, medytuje wędrując. Przechodnie reagują na niego rozmaicie, irytacją lub zaciekawieniem, ale większość ludzi zwyczajnie go nie zauważa. Porusza się zbyt powoli jak na standardy współczesnego świata, więc tłum mija go tak, jak woda opływa skałę. Aż do czasu, gdy jeden z członków tego błyskawicznie poruszającego się społeczeństwa postanowi pójść w ślady mnicha. W tej roli Denis Lavant, ulubiony aktor Léosa Caraxa.

Iwona Sobczyk

„Wędrówka na Zachód”

Dziś, godz. 19.00, Kino NH 4

3 sierpnia, godz. 13.00, Kino NH 4

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›