English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 2
25 lipca 2014
Osiem kobiet w młodym wieku

Izabella Gustowska w „Przypadku Josephine H.” chwyta kamerą ulice Nowego Jorku. Metropolia staje się miejscem poszukiwań współczesnego wcielenia osobowości Josephine Hopper – żony Edwarda Hoppera.

Izabella Gustowska dotąd zajmowała się sztukami wizualnymi – najpierw klasycznymi technikami malarskimi, by szybko je porzucić na rzecz intermedialności. Jest jedną z najbardziej znanych polskich artystek wykorzystujących wideoart. Tworzy instalacje multimedialne, a także działa na polu performance’u. Dotąd rzadko wykorzystywała linearne narracje, teraz debiutuje w dziedzinie fabuły. Jej „Przypadek Josephine H.” zobaczymy w ramach pokazów specjalnych.

W filmie Gustowskiej osiem młodych kobiet odgrywa znane sceny z obrazów amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera.
Jednak w przeciwieństwie do prezentowanego w zeszłym roku filmu „Shirley – wizje rzeczywistości”, z ujęciami będącymi doskonałym odbiciem płócien, Gustowska wybiera współczesny entourage, tłumaczy na teraźniejszość to, co wizualnie nieaktualne.

W swoich nowoczesnych wcieleniach Josephine H. jedzie metrem, robi zakupy, ogląda telewizję.

Kolor skóry nie ma znaczenia, poziom zamożności również. Może mieszka w Harlemie? Albo w Tribece? Przez cały seans towarzyszą nam słowa z dziennika żony Hoppera. Nałożenie myśli kobiety żyjącej w połowie XX wieku, walczącej o swoją niezależność, na ujęcia kobiet żyjących tu i teraz, w wielokulturowej metropolii, daje efekt niezwykły. Łączy przeszłość z teraźniejszością, pobudza do dialogu dwie różne rzeczywistości – wizualny motyw mostu przewija się zresztą przez cały film.

Z dzienników wyłania się jeszcze inny, prywatny rys kobiety – żony wybitnego artysty, ale człowieka o niezwykle trudnym charakterze.

Ten wgląd w małżeńskie życie Josephine tylko wzmacnia efekt uniwersalności, wyrazisty język emocji pozwala w pełni zrozumieć jej sytuację. Całości dopełnia nietypowy portret Nowego Jorku, którego mit wykreowało w dużej mierze kino.

Miasto Izabelli Gustowskiej stoi w kontrze do tego wizerunku.

Odpowiednio dobrane filtry interpretują atmosferę poszczególnych obrazów Hoppera – na ulicach często siąpi deszcz, a jeżeli świeci słońce, jego światło jest przytłumione, chłodne. Prawdziwe bije bowiem od ośmiu wcieleń Josephine H.

Łukasz Jakubowski

„Przypadek Josephine H.”

Dziś, godz. 13.00, Kino NH 6

30 lipca, godz. 16.00, Kino NH 6

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›