English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 1
24 lipca 2014
Festiwalowe życie czas zacząć
Aż 365 filmów z czterema premierami światowymi, do tego wydarzenia towarzyszące: panele dyskusyjne, wystawy czy koncerty. Tak zapowiada się 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty.

„Stokrotki” niedawno zmarłej Very Chytilovej, odnowiona cyfrowo kopia „Paryż, Teksas” Wendersa czy do niedawna niewyświetlany publicznie „Baal” Schlöndorffa to tylko kilka z pozycji w sekcji „Klasyka kina”, poświęconej największym twórcom i stworzonej, by oddać im hołd. Nowe Horyzonty na tym nie poprzestają. W sekcji „Druga Nowa Fala” zaprezentowane zostaną francuskie filmy z lat 70. i 80., kontynuujące, często w jeszcze bardziej eksperymentalną stronę, dokonania Nowej Fali. Nie odchodząc zbyt daleko od klasyki, warto wspomnieć, że w sekcji „ALE KINO+”, stworzonej przy współpracy ze stacją telewizyjną, zobaczymy najnowsze filmy reżyserów, których festiwalowa publiczność zna i ceni. „Bezpańskie psy” Tsaia Ming-lianga z nagrodą jury festiwalu w Wenecji czy miniserial telewizyjny Bruno Dumonta „Mały Quinquin” to tylko zachęta.

Marcin Pieńkowski (dyrektor PR FF T-Mobile Nowe Horyzonty) nie ukrywa: – We Wrocławia zapuściliśmy korzenie i świetnie się tu czujemy.

Nie dziwi więc nowa sekcja konkursowa „Powiększenie” poświęcona twórcom z Dolnego Śląska. To dla nich okazja, by zdobyć doświadczenie i niezbędne kontakty branżowe, a dla publiczności możliwość przeglądu najnowszych lokalnych projektów. Nową formułę zyska współpraca z FF w Gdyni. „Double-bill” to odwołanie do amerykańskich praktyk przemysłu filmowego i zarazem autorski projekt dyrektora artystycznego Festiwalu Filmowego w Gdyni – Michała Oleszczyka. Dwa filmy wyświetlone jednego wieczoru, konfrontacja polskiego spojrzenia z zagranicznym, dialog między Krzysztofem Zanussim a Mikiem Leigh.

W programie tegorocznego festiwalu znalazło się dużo pozycji wartych obejrzenia: choćby 20 filmów z oficjalnej selekcji FF w Cannes, trzy polskie tytuły w Międzynarodowym Konkursie NH czy też retrospektywa filmowego Kena Russella. W „Nocne szaleństwo” będzie można wpaść dzięki kasetom wideo.

Centrum Festiwalowe z Teatru Lalek przenosi się do Kina Nowe Horyzonty. Tam odebrać można karnety i uzyskać informacje na temat festiwalu.

W nowej odsłonie pojawi się Klub Festiwalowy w Arsenale. Muzykę serwować będą DJ-e, a na pragnących odpoczynku czekać będzie strefa relaksu z leżakami, jedzenie i picie.

Marta Rosół

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›