English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 4
27 lipca 2014
Syska w Gazeta Cafe

Pisanie historii na bieżąco jest niewdzięcznym zajęciem. Rafał Syska, filmoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego, podjął się tego wyzwania, tworząc „Filmowy neomodernizm” – projekt, do którego puentę tworzą analizowani w książce reżyserzy.

Autor będzie dziś o godz. 19.00 gościem Gazeta Cafe, a rozmowę z nim poprowadzi dziennikarz „Gazety Wyborczej” Paweł T. Felis. W tym roku miejscem spotkań jest dziedziniec hotelu Puro przy ul. Włodkowica 6. Posiadacze karnetów i akredytacji zyskują 10-procentową zniżkę przy kupnie tej pozycji w księgarni Tajne Nowe Horyzonty (w festiwalowym kinie).

Publikacja zawiera obfity wstęp teoretyczny, który przybliża najnowszą myśl filmową, jak i monograficzne fragmenty na temat dziewięciu najważniejszych reżyserów nurtu „slow cinema”. W Polsce pokutuje przekonanie o trudnej przyswajalności filmoznawczych publikacji, które czytane są jedynie przez wąskie środowisko. „Filmowy neomodernizm”, mimo trudnego tematu, to przystępna lektura dla każdego, komu bliskie jest kino artystyczne.

Jedynym minusem książki jest jej sposób wydania, który nie zachwyci bibliofili. „Filmowy neomodernizm” powiela stereotyp akademickich opracowań, w których czytelnik musi zadowolić się jedynie treścią.

Rafał Syska, „Filmowy neomodernizm”, wyd. Avalon.

Natalia Kaniak

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›