English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 2
25 lipca 2014
Masło na zasuwce

Znana z dokumentu „Bi the Way” i kilku krótkometrażowych produkcji, Josephine Decker zadebiutowała na tegorocznym Berlinale dwoma, kręconymi jednocześnie, debiutami fabularnymi. Jeden z nich, „Masło na zasuwce”, można zobaczyć w ramach zmagań o Grand Prix naszego festiwalu.

Bohaterką filmu jest dwudziestokilkuletnia, rozedrgana emocjonalnie Sarah, której charakter przywodzi na myśl Hannah z „Dziewczyn” Leny Dunham. Aby spotkać się z Isolde, przyjaciółką, która niedawno przeżyła rozstanie, Sarah wyjeżdża na obóz muzyki bałkańskiej. Tam słyszy po raz pierwszy tradycyjną pieśń o opętanej kobiecie, w której włosach zalęgły się węże. Od tej pory ten, wydawałoby się, dramat psychologiczny, zmienia się w nieokreślony kolaż horroru, thrillera i mumblecore’u. Film okazuje się krótkim eksperymentem o przyjemnym, psychodelicznym klimacie.

Huśtawkę nastrojów Sary doskonale oddają zdjęcia Ashley Connor. Nieostre i przypadkowo skadrowane obrazy, w których niektórzy krytycy dopatrywali się inspiracji Terrence’em Malickiem, są w gruncie rzeczy równie pretensjonalne i artystowskie, co cały projekt filmowy. Zaprzepaszczonym potencjałem filmu są świetne dialogi, improwizowane przez aktorów, którzy w istocie znajdowali się podczas kręcenia filmu na obozie „East European Folklife Center”.

Niestety, pomysł, w którym postać Sary powtarzać miała historię z piosenki, nie został prawie w ogóle wykorzystany. „Masło na zasuwce” to z pewnością nowohoryzontowy tytuł, choć widzowie znajdą znacznie bardziej wciągające propozycje.

Natalia Kaniak

„Masło na zasuwce”

Dziś, godz. 16.15, Kino NH 9

Jutro, godz. 13.15, Kino NH 9

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›