English
Program
Panel dyskusyjny: Sprzedać tekst. O wolności krytyków filmowych

25 lipca, godz. 14.00

dziedziniec Hotelu Puro

Sprzedać tekst. O wolności krytyków filmowych 

Krytyka filmowa to bezustanne dyskusje, intelektualne spory, konteksty i interpretacje. Ale czy tylko? Porozmawiajmy o wolności krytyka filmowego. Gdzie kończy się marketing filmu, a zaczynają autorskie recenzje. Kiedy krytyk ma większą wolność twórczą - jako korespondent międzynarodowego festiwalu czy też pisząc recenzje premier kinowych? Jak odnajduje się w grze rynkowej, kiedy zależności między dystrybutorami a mediami są tak ścisłe. Jakich tekstów wymagają redaktorzy - zleceniodawcy? Czego oczekują dzisiejsi czytelnicy? Czy blogowanie ułatwia sukces zawodowy i finansowy? Ile wolności daje wolnorynkowość? Laureaci Konkursu im. Krzysztofa Mętraka postawili na wartość merytoryczną i artystyczną swoich tekstów. Przekonajmy się wspólnie, czy są zadowoleni ze swoich wyborów. Kontynuując spory o krytyce filmowej z Festiwalu Kamera Akcja do dyskusji prowokować ich będzie Michał Pabiś-Orzeszyna. Wśród gości - tegoroczny laureat Błażej Hrapkowicz, a także Paweł T. Felis, Kaja Klimek oraz Adam Kruk.

Organizatorem panelu dyskusyjnego jest Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA.

XVIII Konkurs o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka

Jury XVIII Konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Marcin Adamczak, Darek Arest, Michał Chaciński, Marek Hendrykowski Agnieszka Jakimiak, Adam Kruk, Artur Majer, Michał Oleszczyk, Radosław Osiński, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Jakub Socha i Janusz Zaorski, po zapoznaniu się z pracami 81 uczestników, na posiedzeniu w dniu 25 kwietnia 2014 r. jednogłośnie postanowiło przyznać następujące nagrody:

GRAND PRIX, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł., otrzymuje

BŁAŻEJ HRAPKOWICZ – za perfekcję warsztatu, elastyczność w doborze tematów, klarowność wywodu i konsekwentne tworzenie prozy krytycznofilmowej w której kwestie estetyczne i światopoglądowe splecione są w sposób nienachalny i dojrzały.

II nagroda, 5 000 zł.

ANKA HERBUT – za zestaw tekstów uwodzących wyrafinowanym stylem oraz erudycją, których lektura wiąże się z przyjemnością intelektualnej przygody.

III nagroda, 2 500 zł.

JAKUB WENCEL – za brawurowe czytanie klasyki kina, klarowność wywodów i erudycję, która pozwala autorowi przyglądać się filmom z nieoczywistych stron.

Jury przyznało również następujące wyróżnienia:

BARTOSZ CZARTORYSKI – za tekst "Busem do Nibylandii" – pobudzającą intelekt i wyobraźnię dawkę wiedzy o historii oraz kontekstach wątku hipisów i kontrkultury w kinie.

ŁUKASZ KNAP – za tekst poświęcony twórczości Abdellatifa Kechiche’a, w którym połączył biografię, estetykę i tematyczne motywy twórczości, dając wzorowy portret wybitnego współczesnego filmowca.

JAKUB POPIELECKI – za stylistyczną swobodę i myślową elastyczność, umożliwiającą przeprowadzenie owocnego śledztwa w sprawie zaginionego filmowego MacGuffina.

MARCIN STACHOWICZ – za nieoczywistą perspektywę, oryginalne tematy i odważne dopominanie się o miejsce dla złego smaku w polskim kinie.

MARTA STAŃCZYK – za tekst "Arthouse" – błyskotliwe, okraszone ironią rozpoznanie syndromów snobizmu u twórców i widzów współczesnego kina artystycznego.

Konkurs jest współorganizowany przez PISF, który funduje wszystkie nagrody finansowe.

Uroczystość wręczenia nagród laureatom odbędzie się podczas 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu - 25 lipca, godz. 19.15 w Kinie Nowe Horyzonty (sala 7), będzie jej towarzyszyła projekcja filmu Poszukiwacze zaginionej Arki (reż. Steven Spielberg / USA 1981 / 115’).

 

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›