English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 2
25 lipca 2014
Matka dadaistów

Lily Benson, Cassandra Guan i ponad pięćdziesięciu artystów stworzyli surrealistyczną opowieść o dadaistycznej poetce – baronowej Elsie von Freytag-Loringhoven. Ich film – „Mamadada filmballada” – startuje w Międzynarodowym Konkursie Filmów o Sztuce

Główną bohaterką filmu jest poetka, artystka, modelka, a przede wszystkim zapomniana przez patriarchalny świat kobieta. Elsa von Freytag-Loringhoven (tytuł i nazwisko odziedziczone po trzecim mężu) łamała wszelkie konwencje i zasady.

Urodzona w Niemczech, większość życia spędziła w Nowym Jorku, gdzie obracała się w towarzystwie artystycznej bohemy lat 20. ubiegłego wieku. Ponoć miała romans z Man Rayem, a Marcelowi Duchampowi ofiarowała pisuar, z czasem jedną z najsłynniejszych fontann na świecie.

„Mamadada filmballada” to kompilacja autorskich minifilmów dokumentalnych, fabularnych i animowanych, a także zapożyczeń z innych materiałów filmowych, zinterpretowanych na nowo. Feministyczny wydźwięk filmu po cichu, ale konsekwentnie towarzyszy jego każdej minucie. To, co jednych zachwyca, innych może oburzać. Raz jest poetycko, raz jest obscenicznie.

Plotki i luki w biografii baronowej wykorzystały Benson i Guan. Pojedynczy epizod z życia Elsy jest zinterpretowany w inny sposób. Reżyserki skorzystały z surrealistycznej techniki „cadavre exquis” / „exquisite corpse”, opartej na grze towarzyskiej, w efekcie której powstaje kolektywne dzieło, kolaż bez określania twórców poszczególnych fragmentów. Posunięcie o tyle słuszne, bo korespondujące z duchem epoki, w której tworzyła Elsa von Freytag-Loringhoven, i nawiązujące do wielu wątpliwości w jej biografii. Nic tu nie jest pewne, jedynie hołd złożony artystce.

Marta Rosół

„Mamadada filmballada”

Dziś, godz. 13.15, Kino NH 8

26 lipca, godz. 19.00, Kino NH 4

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›