English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 1
24 lipca 2014
Historyczny konkurs

To bezprecedensowe wydarzenie w całej historii imprezy – w konkursie głównym znalazły się aż trzy polskie tytuły. Nigdy wcześniej polska kinematografia nie była tak mocno reprezentowana w najważniejszej sekcji festiwalu.

Od kilku dobrych lat pozbawiony głośnych nazwisk Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty staje się przestrzenią dla często początkujących autorów, którzy w swoich dokonaniach uciekają od estetycznej rutyny i szukają w kinie nowych form wyrazu. To w tej sekcji po raz pierwszy polska publiczność zetknęła się z takimi nazwiskami jak Bruno Dumont, Tsai Ming-liang czy Guy Maddin, którzy dziś są jednymi z największych festiwalowych gwiazd. Czy któryś z tegorocznych autorów zyska podobny status? Czas pokaże.

Przez dwanaście kolejnych lat konkursu tylko trzem polskim produkcjom udało się do niego zakwalifikować – jedna z nich („Paradox Lake” Przemysława Reuta), zrealizowana w języku angielskim, była w dodatku koprodukcją z USA.

Spośród setek filmów obejrzanych przez selekcjonerów w ostatnim roku najpełniejsze odzwierciedlenie postulaty nowohoryzontowe znalazły w tegorocznej trzynastce konkursowej. W tym aż w trzech polskich produkcjach. Wśród nich jest „Huba” Anki Sasnal i Wilhelma Sasnala, której polska premiera będzie miała miejsce we Wrocławiu, a która wcześniej zakwalifikowała się do sekcji forum ubiegłorocznego Berlinale. Kolejnym filmem jest „Jak całkowicie zniknąć” Przemysława Wojcieszka, którego światowa premiera odbędzie się właśnie tu. Zdaniem Romana Gutka to najbardziej zaskakujące dokonanie wrocławskiego reżysera. Jedynym debiutem w tym zestawie polskich filmów konkursowych jest zrealizowane przez absolwenta szkoły filmowej we Francji Marcina Dudziaka „Wołanie”, które powstało bez jakiegokolwiek wsparcia któregokolwiek z mecenasów polskiej kinematografii. Na T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się światowa premiera filmu.

O tym, jak polskie produkcje poradzą sobie w rywalizacji z filmami pochodzącymi m.in. ze Szwajcarii, z Tanzanii, USA czy Argentyny, przekonamy się w ostatnich dniach festiwalu.

Patryk Tomiczek

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›