English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 5
28 lipca 2014
Bliski punkt widzenia

Powiększenie to jedyny debiutant wśród konkursowych zmagań tegorocznej edycji T-Mobile Nowe Horyzonty. Rywalizują w nim twórcy audiowizualni z Dolnego Śląska.

Organizatorzy przekonują, że idea narodziła się z chęci stworzenia młodym, niezależnym artystom możliwości zaprezentowania dokonań szerszej publiczności: widzom festiwalu, jak i mediom oraz przedstawicielom branży, co może zaowocować współpracą.

Konkurs jest otwarty. Dotyczy to zarówno gatunków filmowych, formy (mogą to być także prace wideo i wideoklipy), jak i metrażu. Dzięki temu Powiększenie jest najbardziej różnorodnym konkursem tegorocznego festiwalu. Mieszają się tu różne estetyki, ścierają poglądy na kino (i nie tylko), kilkunastominutowej etiudzie ze szkoły filmowej towarzyszy montażówka z wakacji. Wreszcie twórcy bardziej doświadczeni, jak Krzysztof Skonieczny czy Kuba Czekaj, spotykają się z zupełnymi amatorami, którzy filmowe medium traktują jako rodzaj hobby.

Zwycięzców wyłoni trzyosobowe jury, w którego skład wchodzą: historyczka i krytyczka sztuki Kamila Wielebska, dziennikarz filmowy Jan Pelczar oraz reżyser filmów krótkometrażowych Bartosz Warwas. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody – 10 tysięcy złotych dla najlepszego filmu, 5 tysięcy złotych dla najlepszego wideoklipu oraz nagroda specjalna dla uczestnika konkursu poniżej 40. roku życia (mieszkającego lub studiującego na Dolnym Śląsku), czyli roczne stypendium w wysokości 12 tysięcy złotych. Fundatorem nagród jest Europejska Stolica Kultury – Wrocław 2016. Dodatkowym wyróżnieniem festiwalu oraz Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu jest możliwość realizacji autorskiego projektu twórczego oraz skorzystania z kompleksowej infrastruktury i zaplecza technicznego, dostępnych w siedzibie CeTA.

Kuba Armata

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›