English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 1
24 lipca 2014
(Nie)oczekiwana zmiana miejsc

Chmury snujące się przez przełęcz Sils Maria w szwajcarskich Alpach, nazwane przez lokalnych mieszkańców „wężem z Maloja”, są zarówno tłem, jak i metaforą dramatu rozgrywającego się na kilku płaszczyznach.

Pojedynek charakterów uznanej aktorki po czterdziestce Marii Enders (Juliette Binoche) i jej asystentki Val (Kristen Stewart) to intrygująca opowieść z wieloma odniesieniami.

W drodze do Genewy bohaterki dowiadują się o śmierci Wilhelma Melchiora, odkrywcy talentu Enders. Aktorka debiutowała w jego filmie „Maloja Snake” jako młoda, ambitna asystentka, uwikłana w romans z szefową. Jej bohaterka wykorzystała sytuację do zwolnienia przełożonej i przejęcia jej roli. Teraz pojawia się propozycja zagrania w teatralnej wersji tytułu, przygotowywanego przez popularnego reżysera - Maria po wahaniach przyjmuje ofertę. Tym razem miałaby zagrać szefową, którą czeka nieciekawy koniec. Wątek jest zalążkiem dyskusji o starzejących się gwiazdach i coraz młodszych aktorkach z pierwszych stron gazet.

Olivier Assayas („Carlos”) sięga po ograny koncept „sztuki w sztuce” i używa symboliki sił natury, pokazując cykliczność procesów. Wąż połykający swój ogon, rewolucja zjadająca własne dzieci – historia uwielbia powtórzenia. W tym rozgardiaszu błyszczy naturalna Kristen Stewart, a nie manieryczna Binoche. Wydaje się, że „Zmierzch” wydarzył się całe dekady temu. Czyżby przyszła pora na aktorską zmianę warty?

Radek Folta

„Sils Maria”

Dziś, godz. 20.00, Kino NH 8

29 lipca, godz. 12.45, Kino NH 1

31 lipca, godz. 15.45, Kino NH 1

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›