English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 3
26 lipca 2014
Bliskie spotkanie z marzycielską poganką

Nakręcone zeszłej jesieni w londyńskim Alexandra Palace widowisko „Björk: Biophilia Live” śrubuje poziom Międzynarodowego Konkursu Filmy o Sztuce na najbliższe lata.

W tle 24-osobowy chór, wokół pomagierzy za konsoletami i miniorkiestra z instrumentami, jakich nie ma w podręcznikach do muzyki. Na środku malutka postać w opalizującej od reflektorów peruce. Wyobraźmy sobie, że pod nogami nie ma błota oraz że napierający tłum nie próbuje skompresować naszego ciała. Ustalmy: nawet jeśli widzieliśmy już tę islandzką czarodziejkę na żywo, zadzierając głowę w stronę oddalonej sceny, czyż nie cudownie byłoby odświeżyć to wspomnienie w wysokiej rozdzielczości?

Nick Fenton i Peter Strickland jako jedni z nielicznych zarejestrowali performance Björk, która wielokrotnie prosi o nienagrywanie występów, zachęcając do zabawy na żywo, a nie przed ekranem cyfrówki. Ich materiał, o który zabiegają liczne festiwale, jest mało nowohoryzontowy, bo jest ekskluzywnym, można by rzec – projektem o multipleksowym potencjale.

Nie trzeba do tego filmu przekonywać, bo tylko Björk potrafi śpiewać o płytach tektonicznych przy dźwiękach transformatora Tesli, sprawiając, że można do tego tańczyć. To widowisko, na którym każdy fan chciałby się znaleźć, a w kinie można poudawać, że się na nim jest.

Natalia Kaniak

„Björk: Biophilia Live”

Dziś, godz. 15.45, Kino NH 1

Jutro, godz. 19.00, Kino NH 1

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›