English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 1
24 lipca 2014
Czternaście noży, odc. 1

Erwin postanowił wyjść. Oglądanie filmu, który składał się jak dotąd z trzech dziesięciominutowych ujęć łyżeczek, poirytowało go.

Łyżeczka w szklance, łyżeczka na parapecie, łyżeczka pod budynkiem ONZ. „Jeżeli to coś wygra konkurs, nie znam się na sztuce filmowej” – pomyślał, przeciskając się między kolanami nielicznych, zahipnotyzowanych widzów. Jednak nie było mu dane ot tak wyjść, kiedy bowiem chwycił za klamkę drzwi i kiedy na ekranie pojawiło się ujęcie czwartej łyżeczki na tle stada kaczek, salę wypełnił krzyk.

– Truuup!

Erwin zamiótł wzrokiem salę. W pierwszych rzędach poruszenie. Dwa susy i już jest przy trupie. Widok jak z filmu. Trzy noże tkwiły w klatce piersiowej, po pięć w udach, jeden leżał obok. „Nagła zmiana łyżeczki na ekranie musiała spłoszyć mordercę” – zadrwił w myślach Erwin.

– Proszę o włączenie światła, przerywam seans! – krzyknął.

– To dopiero czwarta łyżeczka, jeszcze dziesięć! – odezwał się reżyser. Salę wypełniło światło. Erwin uważnie pochylił się nad stygnącym ciałem. 22–25 lat, niewysoki, ni gruby, ni chudy brunet. Palcem podciągnął martwą powiekę trupa. Oczy niebieskie.

Erwin wyprostował się. – Jestem detektyw Erwin. Wielu zapewne o mnie już słyszało. Natomiast ci, którzy mnie nie znają, zapamiętają mnie na długo. Panienko! – machnął w kierunku wolontariuszki. – Proszę zamknąć drzwi. Na sali wśród dwudziestu ośmiu widzów siedzi morderca. Szaleniec, który wbił w biednego studenta trzynaście noży. Mało brakowało, a byłoby czternaście.

– Czternaście! – odezwał się znany krytyk filmowy w trzecim rzędzie. – To czternasta edycja festiwalu!

Detektyw Erwin chwycił leżącą na pustym fotelu Gazetę Festiwalową „Na horyzoncie”. Rzeczywiście, to czternasty festiwal. Morderstwo zostało zatem skrupulatnie przygotowane.

CDN. Łukasz Jakubowski

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›