English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 11
03 sierpnia 2014
Dźwięk i rodzące się zło

Rozmowa z Zacharym Heinzerlingiem, jurorem Międzynarodowego Konkursu Filmów o Sztuce.

Magdalena Felis: „Zjazd absolwentów”, najlepszy film tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Filmów o Sztuce, to przykład sztuki totalnej – artystka Anna Odell w tym eksperymencie filmowym wraca do czasów, kiedy była prześladowana w szkole, w przewrotny sposób mści się na swoich oprawcach. Czy byliście zgodni?

Zachary Heinzerling: Werdykt był jednogłośny. Zazwyczaj boję się eksperymentów artystycznych w kinie. Język performance’u często nie przekłada się na żywioł kina. Nie wystarcza, żeby wypełnić nim 90 minut. Ale „Zjazd absolwentów” pochłania uwagę od początku do ostatniej minuty. W jakiś nieoczywisty sposób sprawia, że wszyscy w kinie zaczynają się zastanawiać, czy byli katami, czy ofiarami. Odell mówi też coś ważnego na temat struktur władzy i przemocy – jak to się dzieje, że jedni ludzie przyłączają się do grupy oprawców, a inni zostają z niej wyrzuceni i stają się obiektem przemocy. Istota przemocy jest najważniejszym tematem „Zjazdu absolwentów”, dlatego w równym stopniu jak o opresji w szkole Odell opowiada o faszyzmie.

O momencie, kiedy rodzi się zło.

– Właśnie.

Wyróżniony film „15 stron świata” Zuzanny Solakiewicz to z kolei próba dotknięcia istoty muzyki, zrozumienia tego najbardziej tajemniczego kodu – reżyserka zabiera nas do świata alternatywnej muzyki Eugeniusza Rudnika związanego z fenomenalnym Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. Za co jury doceniło ten film?

– To był jeden z moich najmocniejszych typów – podziwiam sposób, w jaki reżyserka zmierzyła się w filmie z czymś, co jest wyłącznie słyszalne. Doceniliśmy kontekst, który daje nam film, chociażby pokazując styl pracy Rudnika, ale też to, że jest w tym filmie przestrzeń dla muzyki. Często w podobnych muzycznych dokumentach ten balans jest zakłócony. „15 stron świata” znajduje doskonały obrazowy ekwiwalent dla tej dziwnej, fascynującej muzyki. A jednocześnie mówi coś ważnego o życiu, religii, duchowości.

Rozmawiała Magdalena Felis

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›