English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 8
31 lipca 2014
Inscenizacyjny majstersztyk

W dalekiej przyszłości rozwój techniki pozwala wysyłać statki kosmiczne z misją poszukiwania innych form życia. Na jednej z planet zostaje znaleziona cywilizacja podobna do naszej, a etap jej rozwoju do złudzenia przypomina średniowiecze.

Rumata (w tej roli Leonid Yarmolnik) staje się ziemskim wysłannikiem, obserwatorem z zakazem ingerowania. Jak nietrudno się domyślić, zakazu będzie przestrzegać do czasu.

Nie sposób pisać o „Trudno być Bogiem”, ekranizacji powieści Arkadija i Borysa Strugackich, pomijając inscenizacyjną woltyżerkę kostiumografów, rekwizytorów, scenografa, a przede wszystkim reżysera Alekseya Germana. Efekt pracy operatorów filmowych Vladimira Ilyina i Yuria Klimenki to budzące podziw mastershoty, tym trudniejsze w realizacji, że realizowane w ciągłym ruchu, pośród wielu aktorów, epizodystów i statystów. Przy takiej liczbie odtwórców oraz mnogości rozbudowanych elementów scenograficznych „Trudno być Bogiem” to przedsięwzięcie imponujące rozmachem, a przede wszystkim profesjonalizmem ekipy zdjęciowej. Pomimo panującego chaosu w miejscach ekranowej akcji, a wynikającego przecież z charakterystyki świata, bardzo szybko orientujemy się w rozplanowaniu przestrzeni. Postaci nie gubią się w tłumie, każda we właściwym momencie ma szansę zaistnieć na ekranie i staje się wiarygodna. Należy podkreślić, że większość scen plenerowych realizowana była w trudnych warunkach, przy nieustannym działaniu deszczownic, w błocie i kałużach. Prace nad filmem trwały dziesięć lat i ukończone zostały już po śmierci reżysera.

Pokazy filmu „Trudno być Bogiem” na wielkim ekranie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty to doskonała, wyjątkowa okazja, by docenić inscenizacyjne zalety tego filmu.

Łukasz Jakubowski

„Trudno być Bogiem”

Dziś, godz. 18.45, Kino NH 8

2 sierpnia, godz. 12.45, Kino NH 8

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›