English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 10
02 sierpnia 2014
Lekcja dorastania – film zamknięcia festiwalu

Na tegorocznym Cannes „Cuda” były jedyną włoską produkcją w konkursie głównym. Film Alice Rohrwacher został ciepło przyjęty przez krytyków i dość zaskakująco otrzymał Nagrodę Jury, drugi w kolejności laur francuskiego festiwalu. Interesujący, lekki i dowcipny tytuł jest idealną propozycją na finał 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

Nakręcony w realistycznym stylu film rozgrywa się w wiejskim krajobrazie skąpanych w słońcu północnych Włoch.

Sześcioosobowa rodzina prowadzi familijny interes: pasiekę, która jest oczkiem w głowie surowego ojca. Małżeństwo ma cztery córki i najstarsza z nich, wkraczająca w nastoletniość Gelsomina (Maria Alexandra Lungu), naturalną koleją rzeczy będzie spadkobierczynią miodowej firmy. Dziewczynka traktuje swoją rolę bardzo poważnie, wykazuje duży talent i chęć do nauki pszczelarstwa. Dwa wydarzenia zmienią jej nastawienie. Najpierw na farmę trafi nastoletni recydywista, a potem Gelsomina przypadkowo spotka piękną Milly Catenę (Monica Bellucci), która pracuje na planie reklamy promującej program telewizyjny. Spokojny, wiejski świat okaże się zbyt mały dla dorastającej bohaterki.

Rohrwacher buduje charakter postaci nie poprzez słowa, ale przez zachowania i wspólnie spędzany czas. Rodzina pracuje w milczeniu, powtarzając opanowane do perfekcji rytuały, znając doskonale swoje role, choć z zewnątrz wygląda to na chaos i rozgardiasz.

Córki posłusznie pracują całymi dniami przy pszczołach, znosząc wybuchy ojca, kiedy uronią choć kroplę miodu. Naturalistyczne zdjęcia kontrastują z przerysowaną i surrealistyczną sekwencją telewizyjnego konkursu na najlepszych farmerów, w którym startuje rodzina Gelsominy.

Bellucci w blond włosach i wyszukanych sukniach przypomina mityczną boginię, a nie realną osobę.

Kilka podobnych scen sugeruje, że w przyziemny świat wkracza odrobina magii. Tytułowe cuda to nie tylko doskonale zorganizowane prawa przyrody. To też proces dorastania, dokonywanie wyborów i kosztowanie różnych smaków życia.

Radek Folta

„Cuda”

Dziś, godz. 18.00, Kino NH 1

Jutro, godz. 15.45, Kino NH 1

Jutro, godz. 18.45, Kino NH 1

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›