English
Ciekawostki z przestrzeni NH
28 kwietnia 2014
Komunikat z posiedzenia Jury XVIII Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka

Jury XVIII Konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Marcin Adamczak, Darek Arest, Michał Chaciński, Marek Hendrykowski Agnieszka Jakimiak, Adam Kruk, Artur Majer, Michał Oleszczyk, Radosław Osiński, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Jakub Socha i Janusz Zaorski, po zapoznaniu się z pracami 81 uczestników, na posiedzeniu w dniu 25 kwietnia 2014 r. jednogłośnie postanowiło przyznać następujące nagrody:

GRAND PRIX, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł., otrzymuje

BŁAŻEJ HRAPKOWICZ za perfekcję warsztatu, elastyczność w doborze tematów, klarowność wywodu i konsekwentne tworzenie prozy krytycznofilmowej w której kwestie estetyczne i światopoglądowe splecione są w sposób nienachalny i dojrzały.

II nagroda, 5 000 zł.

ANKA HERBUT – za zestaw tekstów uwodzących wyrafinowanym stylem oraz erudycją, których lektura wiąże się z przyjemnością intelektualnej przygody.

III nagroda, 2 500 zł.

JAKUB WENCEL – za brawurowe czytanie klasyki kina, klarowność wywodów i erudycję, która pozwala autorowi przyglądać się filmom z nieoczywistych stron.

 

Jury przyznało również następujące wyróżnienia:

BARTOSZ CZARTORYSKI – za tekst "Busem do Nibylandii" – pobudzającą intelekt i wyobraźnię dawkę wiedzy o historii oraz kontekstach wątku hipisów i kontrkultury w kinie.

ŁUKASZ KNAP – za tekst poświęcony twórczości Abdellatifa Kechiche’a, w którym połączył biografię, estetykę i tematyczne motywy twórczości, dając wzorowy portret wybitnego współczesnego filmowca.

JAKUB POPIELECKI – za stylistyczną swobodę i myślową elastyczność, umożliwiającą przeprowadzenie owocnego śledztwa w sprawie zaginionego filmowego MacGuffina.

MARCIN STACHOWICZ – za nieoczywistą perspektywę, oryginalne tematy i odważne dopominanie się o miejsce dla złego smaku w polskim kinie.

MARTA STAŃCZYK – za tekst "Arthouse" – błyskotliwe, okraszone ironią rozpoznanie syndromów snobizmu u twórców i widzów współczesnego kina artystycznego.

Konkurs jest współorganizowany przez PISF, który funduje wszystkie nagrody finansowe.

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›