English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 4
27 lipca 2014
Warzywa zbawią świat

Marchew może być zaskakująco inspirująca, jeśli ktoś potrafi spojrzeć na nią z uwagą i miłością.

Patrice’a Fortiera poznajemy, gdy klęczy na podłodze, zatapiając dłonie w wielkiej misie. Oddziela łuski od nasion. Pracuje w ciszy, skupieniu i samotności, jak średniowieczny skryba pochylony nad manuskryptem. Gdy chwilę potem widzimy go na targu, sprzedaje wyhodowane przez siebie nasiona amatorom ogrodnictwa, ale jest już zupełnie innym człowiekiem. Rzuca żartami, dzieli się dobrymi radami, promienieje. To człowiek, który znalazł swoje miejsce w życiu.

Fortier to nie tylko tytułowy siewca, ale też artysta wizualny. Obie sfery są ściśle związane. Nasienny interes zaczął jako projekt artystyczny. Szybko okazało się, że autor musi poświęcić mu się całkowicie. I tak od kilku lat Fortier szuka po ogrodach i polach rzadkich roślin, ręcznie zapyla kwiaty i z czułością oddziela ziarno od plew. Przywraca do życia zapomniane gatunki warzyw, dzięki którym świat ma na powrót stać się różnorodny i zyskać nieco więcej uroku. Swoją pasją skutecznie zaraża innych.

Julie Perron ze spokojem śledzi wszystkie jego działania, obserwując przyrodę i dokumentując codzienne pieczołowite zabiegi Patrice’a. Patrzy się na to bez znużenia, również dlatego, że sam bohater jest postacią niezwykle malowniczą. Nieustannie zmienia fryzury i styl ubierania, raz wygląda jak zmęczony farmer, za chwilę jak elegancki młody dżentelmen albo ekstrawagancki artysta. Nie przestał być artystą, gdy został pełnoetatowym siewcą. Najbardziej interesujące z wykopanych w ogrodzie marchewek skanuje, tworząc obrazy podziemnego życia. Z innych roślin buduje delikatne rzeźby. Czasem z przyjaciółmi organizuje szalone performance’y albo zaprasza sąsiadów do wspólnego świętowania urodzaju.

Trudno powiedzieć, czy zapomniany gatunek buraka może mieć wpływ na losy świata. „Siewca” przekonuje, że warto przynajmniej spróbować.

Iwona Sobczyk

„Siewca”

Dziś, godz. 16.15, Kino NH 8

Jutro, godz. 10.00, Kino NH 4

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›