English
Varia

Video Diary of a Lost Girl reż. Lindsay DennibergVideo Diary of a Lost Girl reż. Lindsay Denniberg
Moje nowe horyzonty
felietony Romana Gutka
03 czerwca 2014
Roman Gutek: Nocne Szaleństwo - powrót kasety VHS

Mija osiem lat od momentu zaprzestania wydawania filmów na kasetach VHS oraz wstrzymania produkcji magnetowidów. Mimo, że taśma filmowa (35,16 i 8 mm) stawała się coraz doskonalsza, to jednak inny format zrewolucjonizował nie tylko samo tworzenie, ale i rozpowszechnianie filmów. Był nim VHS, magnetowid i kaseta, które zawitały do (amerykańskich wszakże głównie) domów na przełomie lat 70. i 80. Kaseta VHS zmieniła przede wszystkim sposób odbioru przekazu audiowizualnego. Po raz pierwszy film można było dosłownie przynieść do domu i cieszyć się nim, kiedy tylko naszła ochota. Można było oglądać dowolny fragment w dowolnym momencie, cofać taśmę, przewinąć do przodu, a także ją zatrzymać. Wypożyczalnie wideo rosły jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi wywracał się dotychczasowy model dystrybucji i uniwersalne, wydawałoby się, gusta. Okazało się, że publiczność często woli najbardziej kiczowate, nieudolne, wtórne produkcje. Ale robi także własne, co udowodnił przeżywający wówczas swą drugą młodość biznes pornografii i erotyki. Co jednak jeszcze istotniejsze, od pewnego momentu kasety można było samodzielnie przegrywać, co dało asumpt do niezliczonych antologii i kolekcji.

VHS, DVD, BR - kolejne nośniki są w stanie pomieścić coraz więcej i coraz lepszej jakości. Ale zarazem są coraz bardziej niematerialne, sterylne, bezpłciowe. To już nie ta „rzecz", jaką była kaseta, kanciaste pudełko z taśmą ustąpiło miejsce cieniutkiej płytce. Ziarnisty obraz wypukłego kineskopu zmienił się w ostrą jak brzytwa plazmę. Nic dziwnego, że tak żywe są obecnie - w kinie, muzyce, sztuce - tendencje nostalgiczne. Pokolenie ówczesnych nastolatków dorosło i zaczyna tęsknić za swoimi czasami. Ale także fetyszami takimi jak taśma z kasety wideo czy audio, jak ołówek wtykany do przewijania, kiczowate okładki. I wreszcie za doświadczeniem wspólnoty, oglądaniem kultowych najgorszych filmów świata, wydobywaniem minionych dowcipów, sloganów, słuchaniem uwielbianych lektorów.

Filmy które będą pokazywane w tegorocznym Nocnym Szaleństwie, można z grubsza podzielić na dwie grupy: oryginalne produkcje wideo z lat 80, i 90. oraz współczesne reinterpretacje mitu kasety VHS. W ramach pierwszych pokazane zostaną między innymi horrory gore Chestera Novella Turnera, rozchwytywane na kolekcjonerskich aukcjach „Tales from the Quedead Zone" i „Black Devil Doli from the Hell", których tytuły mówią wszystko za siebie. Ze specjalnym nocnym maratonem wystąpi trójmiejski kolektyw VHS Hell, który puszcza wszystkie filmy z oryginalnych polskich kaset z lat 90. - z lektorem, reklamami i trailerami - na żywo to wszystko komentując. W programie pokazu „Night Beast", „Samurai Cop" i „American Hunter".

Kaseta VHS od swego początku doczekała się wielu filmowych analiz, od hołdów po ostrzeżenia, z czego najbardziej znane to między innymi „Seks, kłamstwa i kasety wideo" Soderbergha, „Boogie Nights" P.T. Andersona, „Videodrome" Cronenberga czy „Ringu" Nakaty. Na festiwalu będzie można zobaczyć jednak filmy mniej znane, ale nie mniej inteligentne i dowcipne - perełka to choćby „Video Diary of a Lost Girl", niedawny debiut amerykańskiej reżyserki Lindsay Denniberg, okultystyczny horror o miłości wampirzycy pracującej w wypożyczalni wideo, podlany iście punkowo-psychodeliczną estetyką. Kto pamięta dziś wcześniejszy o kilkanaście lat debiut uznanego dziś twórcy Alejandro Amenabara, który w swej „Magisterce" śledzi losy studentki, odkrywającej na swej uczelni prawdziwie przerażające archiwum kaset...

Roman Gutek, "Gazeta Wyborcza Wrocław" 3.06.2014

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›