English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 1
24 lipca 2014
Mordercza rozrywka

Absurd, czarny humor, groteska i makabra rządzą światem „Dzikich historiI” Argentyńczyka Damiána Szifróna. Składający się z sześciu krótkich historii film wywołuje salwy śmiechu, a jest przy tym gorzką satyrą społeczną.

Otwierająca scena jest żywcem wyjęta z filmu Almodóvara. Na pokładzie samolotu poznajemy kolejne postacie. Dowiadujemy się, że każdy z pasażerów zaszedł niejakiemu Pasternakowi za skórę. Dziewczyna, która go zdradziła, wredna nauczycielka, krytyk muzyczny, który odrzucił jego kompozycję. Lista się ciągnie. A kiedy okazuje się, że Pasternak pracuje w samolocie jako steward i zabarykadował się w kabinie z pilotami, o przypadku nie może być mowy.

Szifrón sprytnie bawi się językiem kina i konwencjami. Kolejny epizod, z trucizną w jedzeniu, jest bliższy estetyce Rodrigueza czy Tarantino. W następnej historii kłania się „Pojedynek na szosie” Spielberga. Bogaty japiszon pędzący luksusową limuzyną górską drogą zadrze z biedakiem wlokącym się rozklekotanym gruchotem. W epizodzie „Bombita” kibicujemy saperowi, który niczym samotny sprawiedliwy wytacza wojnę firmie. Historia przekupstwa podejmuje podobny temat co Ceylan w „Trzech małpach”, z brutalnym finałem. Na koniec wesele bogatej pary, gdzie podejrzliwość panny młodej wywleka rodzinne brudy.

Każda z historii jest różna, formalnie i tematycznie. Łatwo jednak znaleźć dla nich wspólny mianownik. Wszystkie są krytyką porządku społecznego. Wszechobecna korupcja, wyzysk przez państwo. Bogaci mogą robić wszystko, łapówki zacierają największe zbrodnie, a przeciętny obywatel nie ma szans w zderzeniu z aparatem państwowym. Debiut Szifróna to więcej niż wygłup i zabawa. To wynik rozczarowania systemem.

Radek Folta

„Dzikie historie”

Dziś, godz. 18.30, Kino NH 1

31 lipca, godz. 22.00, Kino NH 1

3 sierpnia, godz. 12.45, Kino NH 1

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›