English
Varia

Pulp: film o życiu, śmierci i supermarketachPulp: film o życiu, śmierci i supermarketach
Moje nowe horyzonty
felietony Romana Gutka
01 lipca 2014
Roman Gutek: Archive, Björk, Nick Cave i inni

Wśród prawie 200 filmów pokazywanych w programie tegorocznego festiwalu (24 lipca - 3 sierpnia) będzie sześć, których bohaterami są muzycy lub zespoły: Archive, Björk, Nick Cave, Alice Cooper, Peter Gabriel oraz grupa Pulp.

„Axiom" to tytuł nowego albumu legendarnej brytyjskiej grupy Archive, wydanego pod koniec maja. Młody, niezwykle utalentowany hiszpański reżyser Jesus Hemandez dostał od muzyków carte blanche na zrobienie filmu opartego na utworach z tej płyty. Powstał film noszący ten sam tytuł, 40-minutowy, czarno-biały pełen niepokojących obrazów, film, którego bohaterami są dźwięk i członkowie grupy. Darius Keeler i Danny Griffiths, założyciele i liderzy grupy Archive, będą gośćmi festiwalu, spotkają się z publicznością po seansach i zagrają specjalny DJ-ski set w Arsenale 28 lipca.

Björk, islandzka piosenkarka i kompozytorka, wydala czteiy lata temu ósmą płytę „Biophilia". Każdy z utworów poświęcony był jednej emocji i łączył się z jakimś elementem przyrody (księżyc, błyskawice itp.). To nie był zwyczajny album, raczej projekt multimedialny powiązany z przyrodą i ginącą naturą. Bjórk przy nagraniu płyty wykorzystała 24-osobowy chór, elektronikę i specjalnie stworzone instrumenty. Koncerty były fantastycznymi multimedialnymi widowiskami. Jeden z nich został sfilmowany przez Nicka Fentona i Petera Stricklanda na potrzeby filmu „Bjórk: Biophilia Li-ve". Całość została uzupełniona animacjami, zdjęciami przyrody oraz wstępem... Davida Attenborough.

Bohaterem „20 000 dni na Ziemi" („20,000 Days on Earth"), nagrodzonego za reżyserię na festiwalu Sundance brytyjskiego paradokumentu Iaina Forsytha i Jane Pollard, jest charyzmatyczny muzyk, wokalista i pisarz Nick Cave. Z filmu dowiadujemy się, co kształtowało go jako mężczyznę,jakie ma fobie i łęki. Dużo jest w filmie kokieteryjnej skromności i zakulisowych anegdot, m.in. o współpracy z Kylie Minogue, która trochę jak widmo pojawia się w jego samochodzie, a rozmowa z nią przypomina bardziej halucynację niż wywiad. Mimo że przed kamerą muzyk nieustannie kreuje siebie, to otrzymujemy obraz przedstawiający Nicka Cave'a nie tylko jako artystę i idola tłumów, lecz także jako człowieka zaskakująco szczerze opowiadającego o dzieciństwie, seksie, religii, miłości i rodzinie.

„W każdym z nas tkwią dwie natury, które są w stanie wojny" - takimi słowami rozpoczyna się dokument „Super Duper Alice Cooper" o Vincencie Furnierze, spokojnym synu pastora. Ten niepozorny chłopak już jako demoniczny Alice Cooper stal się jednym z największych skandalistów w historii rock'n'rolla. Opowieść rozpoczyna się w latach 60., kiedy Vin-cent zostaje frontmanem niewielkiego zespołu składającego się z paczki dziwaków, a następnie przechodzi do lat 70., okresu wielkiej sławy i powolnego upadku. Kończy się wiatach 80., czasie triumfalnego powrotu muzyka w stylistyce glam rocka. Twórcy zebrali mnóstwo materiałów archiwalnych, doprawili je animowanymi wstawkami, komentarzem samego artysty oraz jego bliskich, a także świetną muzyką.

„Peter Gabriel: Back to Front" jest rejestracją widowiskowego koncertu Petera Gabriela w londyńskiej O2 Arena w październiku 2013 r.,w25. rocznicę wydania znakomitego albumu „So". Podczas muzycznego performance „Back to Front" Gabriel zagrał z muzykami, którzy uczestniczyli w powstaniu „So" 25 lat temu. Film zrealizowany przez Hamisha Hamiltona, laureata brytyjskiej nagrody filmowej BAFTA, nakręcony w wysokiej jakości dźwięku i obrazu, umieszcza widza w samym sercu koncertu.

Fenomenowi legendarnej brytyjskiej britpopowej grupy Pulp będzie można przyjrzeć się w „Pulp: film o życiu, śmierci i supermarketach", który pokazuje zespół w przededniu pożegnalnego koncertu w rodzinnym Sheffield. Grupa rozpadła się po nagraniu płyty „We Love Life". Na występ, który ma być długo oczekiwaną kropką nad i, czeka całe miasto. Zjeżdża też masa fanów z różnych zakątków świata, żeby zobaczyć po raz ostatni, a może i pierwszy miotającego się na scenie Jarvisa Cockera. Reżyser skupia się na relacji między gwiazdami i ich fanami, a także na roli muzyki w tworzeniu zbiorowych marzeń.

Roman Gutek, "Gazeta Wyborcza Wrocław" 1.07.2014

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›