English
Program

Adjust Your Tracking reż. Dan M. Kinem, Levi PereticAdjust Your Tracking reż. Dan M. Kinem, Levi Peretic
Nocne szaleństwo - VHS

W programie znalazły się dokumenty o maniakach VHS i zjawisku VHS-manii (m.in. Adjust Your Tracking Dana M. Kinema i Levi Peretica), filmy wprowadzone do dystrybucji tylko na wideo (jak kultowe horrory z lat 80. Tales from the Quadead Zone i Black Devil Doll from the Hell Chestera Novella Turnera), home movies, czy filmy kręcone współcześnie i przeznaczone do odbioru właśnie na VHS. W ramach wydarzeń specjalnych odbędzie się maraton kolektywu VHS HELL.

W dobie retromanii i vintage najwyższy czas na powrót do kasety wideo, która od lat jest przedmiotem analizy najwybitniejszych reżyserów (Videodrome Cronenberga, Ukryte i Benny’s Video Hanekego, Family Viewing Egoyana). W ramach sekcji stanowiącej wytchnienie od ambitnego festiwalowego mainstreamu i ujście najskrytszych pragnień kinomanów, pokażemy między innymi horrory found footage, dokumenty o maniakach vhs czy filmy wprowadzone do dystrybucji tylko na wideo; zajmiemy się home movies, kawałkami kręconymi celowo dziś na vhs. W ramach wydarzeń specjalnych planujemy maraton kolektywu vhs hell oraz wystawę polskich okładek kasetowych z lat 80./90.

"VHS to przeżytek, jeśli chodzi o technologię. Niemniej wręcz przeciwnie, jeśli chodzi o aspekt historyczny, estetyczny cy socjologiczny. Magnetowid i kaseta uwolniły kino od wielkich studiów, centralnej dystrybucji, cenzury i układów. Nieprzypadkowo zainicjowały rozkwit erotyki i porno, czemu hołd po latach złożył Paul Thomas Anderson w Boogie Nights, ale także wszelkiego rodzaju produkcji amatorskiej i niezależnej - czego dowodem jest m.in. Tarnation Jonathana Caouette'a. Każdy mógł nagrywać i montować na domowym, przenośnym sprzęcie - kino trafiło pod strzechy. Pojawienie się VHS miało też inne konsekwencje."

Kogo kręcą kasety wideo, czyli VHS-mania - rozmowa z Janem Topolskim

 

patron sekcji:

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›