English

Kobiece pieśni reż. Reha ErdemKobiece pieśni reż. Reha Erdem
Ciekawostki z przestrzeni NH
28 lipca 2014
Turcja na Nowych Horyzontach

Polska i Turcja już od 600 lat utrzymują stosunki dyplomatyczne. Z okazji tej rocznicy podczas 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty prezentujemy kinematografię turecką.

Naszym gościem jest Reha Erdem. Od swojego debiutu w 1988 roku zrealizował zaledwie kilka filmów, co nie przeszkodziło mu w zyskaniu miana jednego z najwybitniejszych współczesnych tureckich reżyserów. Większość jego dzieł była już prezentowana na Nowych Horyzontach: Czasy i wichry podczas siódmej edycji, Życie Hayat dwa lata później, a Och, księżyc, Ile za ile i Kosmos w ramach sekcji Nowe Kino Turcji podczas dziesiątej edycji. W programie festiwalu znalazły się jego trzy filmy: najnowsze Kobiece pieśni, Mamo, boję się, Kosmos.

Naszym gościem jest również ceniony na świecie, nagradzany na międzynarodowych festiwalach Tayfun Pirselimoğlu, laureat nagrody dla najlepszego filmu tureckiego podczas 33. Festiwalu Filmowego w Stambule za film Nie jestem nim (Panorama). Tayfun Pirselimoğlu jest jednym z założycieli Akademii Genius, w której prowadził zajęcia ze scenopisarstwa, filmu i malarstwa. Jest też autorem czterech powieści i dwóch zbiorów opowiadań. Karierę filmową rozpoczynał jako scenarzysta. Od czasu debiutanckiego Dayim zdobywa nagrody i wyróżnienia na całym świecie, w tym za filmową „trylogię sumienia i śmierci” (Riza, Pus, Włosy).

W sekcji Klasyka prezentujemy film Yavuza Turgula z 1987 roku - Pan Muhsin. Yavuz Turgul zaczął karierę reżysera w latach 80. XX wieku. Zdobył wiele lokalnych i zagranicznych nagród. Jego największym komercyjnym sukcesem jest pochodząca z lat 90. Ballada o rozbójniku – film, który, jak pisze historyk kina Rekin Teksoy, był pierwszym z tureckich hitów box office’u z tamtego okresu.

Przed nami kolejne projekcje Zimowego snu Nuri Bilge Ceylana (film otwarcia).

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›