English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 3
26 lipca 2014
Przyjaciele na 33 obroty, czyli Brzozowicz o Szaybo i Zagórskim

„33 – tyle obrotów w ciągu minuty wykonuje duża płyta, kręcąc się na gramofonie” – to pierwsze słowa, jakie padają z ust narratora tego niezwykłego dokumentu.

Nieprzypadkowo, bo winyl to trzeci, niemal równorzędny bohater filmu Grzegorza Brzozowicza. Zaraz po Rosławie Szaybo i Stanisławie Zagórskim, znakomitych grafikach, którzy w dużej mierze właśnie dzięki projektom okładek płyt gramofonowych zrobili zawrotne kariery. Mieli okazję współpracować z gwiazdami. Aretha Franklin, The Rolling Stones, Janis Joplin, The Velvet Underground, Judas Priest – lista nazwisk jest imponująca. Pobudza wyobraźnię i uzmysławia, jakim poważaniem cieszyli się polscy artyści. Choć w kraju, poza grupą pasjonatów i znawców, nie byli tak bardzo znani.

Zagórskiego i Szaybo łączy wiele. Począwszy od roku urodzenia, przez studia, barwne warszawskie życie, artystyczne fascynacje, po decyzję o emigracji i modelowe kariery na Zachodzie. Ważna w tym była łącząca ich przyjaźń, w pewnym momencie wystawiona na próbę czasu. Stanowi ona klamrę narracyjną filmu Brzozowicza. Dokumentu, który w dużej mierze wykorzystuje formułę „gadających głów”, przeplatając wywiady materiałami archiwalnymi z lat 60. i 70.

Oglądając „Przyjaciół...”, można odnieść wrażenie, że reżyser miał wyjątkowo wdzięczne zadanie. Zarówno Szaybo, jak i Zagórski ze swadą i poczuciem humoru opowiadają o sobie, co rusz wyciągając kolejne anegdotki. Te z Warszawy, jak i spotkań z Arethą Franklin czy o oglądającym dolara z dwóch stron Micku Jaggerze.

Kuba Armata

„Przyjaciele na 33 obroty”

Dziś, godz. 13.00, Kino NH 6

Jutro, godz. 19.00, Kino NH 6

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›