English
Industry
Industry
10 sierpnia 2014
Sukces wydarzeń branżowych podczas 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty

Różnorodna oferta wydarzeń branżowych 14 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty sprawiła, że Wrocław odwiedziło ok. 560 profesjonalistów. Dla członków branży filmowej organizatorzy przygotowali następujące wydarzenia:

 

Polish Days

30 lipca – 1 sierpnia 2014

Polish Days to najważniejsze wydarzenie branżowe Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. To tu na zamkniętych pokazach filmowych przedstawiciele branży z całego świata oglądali najnowsze polskie filmy a producenci i fundusze filmowe szukali polskich projektów, w które mogliby się zaangażować.

Tegoroczna edycja Polish Days odbyła się w dniach 30 lipca – 1 sierpnia 2014. Wśród ukończonych filmów zagraniczna branża filmowa zobaczyła 15 stron świata Zuzanny Solakiewicz, Obywatela Jerzego Stuhra, Bogów Łukasza Palkowskiego, Performera Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy, dokument Karoliny Bielawskiej pt. Mów mi Marianna i dwa filmy pokazywane premierowo w konkursie głównym MFF T-Mobile Nowe Horyzonty – Jak całkowicie zniknąć Przemysława Wojcieszka i Wołanie Marcina Dudziaka.

Projekty będące w rozwoju zaprezentowane w tym roku w sesji pitchingowej to m.in. Głodna Katarzyny Klimkiewicz, Jestem mordercą Macieja Pieprzycy, Wołyń Wojciecha Smarzowskiego, Dzikie Róże Anny Jadowskiej, Ranne zwierzę Piotra Trzaskalskiego, Toksymia Julii Kolberger czy Sowa, córka piekarza Grzegorza Jarzyny.

W sekcji „Works in Progress” pokazującej fragmenty filmów będących w produkcji branżowcy zobaczyli m.in. Carte Blanche Jacka Lusińskiego z Andrzejem Chyrą w roli głównej, I była miłość w getcie Jolanty Dylewskiej i Andrzeja Wajdy, Panią z przedszkola Marcina Krzyształowicza, polsko-szwedzką koprodukcję Po śmierci Magnusa von Horna, Zbliżenia Magdaleny Piekorz i debiut fabularny Zbigniewa Libery, pt. Walser.

Po prezentacjach, w ciągu 2 dni odbyło się 106 oficjalnych spotkań 1 na 1 pomiędzy gośćmi a zespołami prezentującymi projekty.

 

Goście

Wśród 200 gości wydarzenia znaleźli się m.in. fundusze filmowe, zagraniczni producenci, selekcjonerzy festiwali filmowych w Berlinie, Cannes, Edynburgu, Rotterdamie, Monachium, Stambule i Goteborgu, a także dystrybutorzy i agenci sprzedaży, m.in. z firm Level K, NDM, Premium Films, Film Republic, Alpha Violet, Indie Sales, New Europe Film Sales, Just Film Distribution, Imagine Film, Soda Pictures i Epicentre.

 

Turcja

We Wrocławiu obecna była również delegacja przedstawicieli tureckiej branży filmowej zaproszona w ramach obchodów 600-lecia stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją. Partnerami tej prezentacji był międzynarodowy festiwal filmowy w Stambule, Instytut Adama Mickiewicza i tureckie ministerstwo kultury i turystyki.

 

Nagrody

W tym roku po raz pierwszy partnerzy Polish Days ze studiów post-produkcyjnych Chimney Poland i Toya Studios przyznali nagrody w postaci 50% zniżki na usługi post-produkcyjne obrazu i dźwięku. 

Toya Studios przyznało nagrodę Wołyniowi Wojtka Smarzowskiego, a Chimney Poland ex-equo Wołyniowi Wojtka Smarzowskiego i Sowie, córce piekarza Grzegorza Jarzyny.

W ramach Polish Days odbyły się także warsztaty dźwiękowe Toya Studios prowadzone przez Błażeja Kafarskiego, a także spotkanie Meet the Polish Film Commissions, podczas którego polska i zagraniczna branża mogła spotkać przedstawicieli polskich komisji filmowych na indywidualnych spotkaniach.

Współorganizatorami Polish Days byli Polski Instytut Sztuki Filmowej, Wrocław Film Commission i Odra Film a partnerami Film Commission Poland, Łódź Film Commission, Mazovia Warsaw Film Commission, Poznań Film Commission, Kraków Film Commission i Silesia Film Commission, Chimney Poland, Toya Studios, Festivalscope i Narodowy Instytut Audiowizualny.

 

Studio Nowe Horyzonty

27 - 30 lipca 2014

Studio Nowe Horyzonty to najważniejszy program szkoleniowy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Organizowane od 5 lat warsztaty wychowały już ponad 100 absolwentów z Polski i zagranicy. Współorganizatorami wydarzenia są Creative Europe Desk Polska i London Film Academy.

5. edycja Studia Nowe Horyzonty odbyła się w dniach 27 - 30 lipca 2014. W czasie warsztatów młodzi uczestnicy (reżyserzy i producenci) poznali tajniki międzynarodowego rynku filmowego - spotkali ekspertów, rozmawiali o swoich projektach i planowaniu kariery, a także zdobyli wiedzę o pitchingu, nawiązywaniu profesjonalnych kontaktów, a także rozwoju i pakietowaniu projektów filmowych.

Tegoroczni wykładowcy to profesjonaliści z dużym doświadczeniem: Gavin Humpfries, David Pope (London Film Academy), Marc Guidoni, Joanna Szybist (Fondivina), Raymond Phathanavirangoon (producent i selekcjoner), Guillaume de Seille (Arizona Films), Gulin Ustun (Istanbul FF, Meetings on the Bridge), Emre Yeksan (producent) i James Mullighan (Cork Film Festival). W ramach Studia Nowe Horyzonty odbył się także masterclass z Małgorzatą i Wojciechem Staroniami.

Wśród tegorocznych uczestników znaleźli się m.in. zwycięzcy Konkursu Młodego Kina na festiwalu w Gdyni w 2013 roku Paweł Maślona (Magma) i Julia Kolberger (Mazurek), a także producenci Klaudia Śmieja (Pod Mocnym Aniołem) i Paweł Kosuń (W cieniu). W ramach współpracy z festiwalami w Transylwanii, Locarno, Lizbonie, Stambule i Cinesonne w Paryżu, w Studiu Nowe Horyzonty wzięło także udział osiem osób z zagranicy.

 

A Sunday in the Country

30 lipca – 2 sierpnia 2014

We współpracy z Europejską Akademią Filmową, Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty już po raz trzeci zorganizował we Wrocławiu wydarzenie A Sunday in the Country, poświęcone edukacji młodych europejskich krytyków filmowych. Pod opieką organizatorów, mieli oni możliwość przez cztery dni wspólnie oglądać filmy, spotykać się z ciekawymi twórcami, m.in. reżyserami greckiej nowej fali, a przede wszystkim dyskutować o zadaniach stojącymi przed krytykami filmowymi teraz i w przyszłości.

Wydarzenie wspierali Polski Instytut Sztuki Filmowej, Czeskie Centrum, Ambasada Węgier w Warszawie, Lithuanian Film Centre i Przedstawicielstwo Walonia-Bruksela w Warszawie.

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›