English
Program

Szukając Emak Bakia reż. Oskar AlegríaSzukając Emak Bakia reż. Oskar Alegría
Filmy baskijskie

Zapraszamy na przegląd baskijskich dokumentów, zrealizowany we współpracy z MFF w San Sebastián, bliźniaczej Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

W programie znalazł się m.in. uczestnik zeszłorocznego Międzynarodowego Konkursu Filmy o Sztuce, Szukając Emak Bakia Oskara Alegríi, w którym reżyser wraca do nakręconego w okolicach Biarritz w 1926 roku, tajemniczego poematu filmowego Mana Raya. Uzbrojony w archiwalne zdjęcia i masę pomysłów wyrusza na pielgrzymkę po Kraju Basków. W poszukiwaniach Emak Bakia przypadek, niczym u rasowego spadkobiercy surrealistów, odgrywa kluczową rolę.

Obejrzymy także Baskijską swastykę Alfonso Andrésa i Javiera Barajasa, dokument poświęcony losom Basków w czasie nazistowskiej okupacji. W trakcie drugiej wojny światowej Niemcy po pokonaniu Francuzów dotarli aż do rzeki Bidasoa. Adolf Hitler postanowił urządzić na terytorium Kraju Basków miejsce wypoczynku dla żołnierzy. Armia III Rzeszy pokazała tam inne oblicze – młodzi, uśmiechnięci mężczyźni, z nienagannymi manierami, dobrze traktujący mieszkańców miasteczek. Tajemnicze pochodzenie baskijskiego narodu zainteresowało wówczas niemieckich filmowców. Jednym z nich był Herbert Brieger, reżyser jedynego zachowanego filmu z czasów drugiej wojny światowej opowiadającego o Baskach.

W programie także Zuloak Fermína Muguruzy, opowieść o electro-rockowej kapeli, w której skład wchodzą tylko dziewczyny. Muguruza przygląda się muzycznej scenie Kraju Basków. Tworzy kalejdoskop stylów, prądów i rewolucyjnych pragnień młodych ludzi związanych z szeroko pojętą sztuką, na czele stawiając zespół Zuloak. W jego historii odbija się jak w lustrze wizerunek młodych Basków – pozbawionych tożsamości, podrabiających zachodnie trendy.

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›