English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 5
28 lipca 2014
Pokaż swoją twarz

Trudno tak naprawdę rozstrzygnąć, o czym w pierwszej kolejności jest ten film. Czy to portret nielegalnych ulicznych widowisk ze slumsów Dżakarty, socjologiczny rys społecznych zależności, a może rodzaj podszytego ekologicznym przesłaniem apelu?

Sprawy nie ułatwia reżyser dokumentu „Małpa w masce – ewolucja teorii Darwina”, pochodzący z Indonezji Ismail Fahmi Lubish, który zamiast sukcesywnie udzielać odpowiedzi na kolejne pytania, stawia raczej na obserwację, prowokując widza do refleksji.

Jej podstawą czyni popularne w swojej ojczyźnie uliczne występy, których bohaterami są specjalnie wytresowane małpy wykonujące na zawołanie widowiskowe sztuczki. Wystrojone w miniaturowe ubrania i przywdziewające ludzkie maski, przypominają biegające dookoła dzieci. Tyle tylko, że ich swoboda oraz pozorna witalność ograniczone są przez niedługi łańcuch. Na drugim jego końcu znajdują się młodzi mężczyźni, którzy na skutek braku perspektyw i wymuszonych zależności znajdują się w nie mniejszym potrzasku.

Poważna problematyka, jaką podejmuje Lubish, skonfrontowana jest z lekką, momentami jowialną formą. Bo nawet w świecie, gdzie na każdym kroku czeka jakaś trudność, jest miejsce na poczucie humoru. Z takiego założenia wychodzą bohaterowie „Małpy w masce…”, i to w trakcie projekcji udziela się także widzowi.

Może właśnie dlatego film tak dobrze się ogląda. Nie przytłacza, a daje do myślenia. Film Ismaila Fahmiego Lubisha to rodzaj dokumentu, który traktuje widza po partnersku. I tylko od niego zależy, czy wejdzie w świat slumsów Dżakarty i osobliwego ulicznego teatru.

Kuba Armata

„Małpa w masce – ewolucja teorii Darwina”

Dziś, godz. 13.15, Kino NH 8

Jutro, godz. 16.00, Kino NH 4

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›