English
Edycja 8, rok 2008
Strach(y) w ciemności
Fear(s) of the Dark / Peur(s) du noire
reż. Blutch, Charles Burns, Marie Caillou, Pierre Di Sciullo, Lorenzo Mattotti, Richard McGuire / Francja 2007 / 78’
napisy: polskie i angielskie

Obsada

Guillaume Depardieu, Nicole Garcia

Opis filmu

Najwięksi współcześni graficy, twórcy komiksu oraz sztuki ilustratorskiej pod przewodnictwem inspiratora projektu, Etienne'a Robiala stworzyli zestaw filmów animowanych, każdy w swoim stylu. Końcowy efekt wykracza jednak daleko poza prostą sumę składników.
Film rozpoczyna się od projektu znanego rysownika, Charlesa Burnsa. Jej motyw znawcom tematu może wydać się znajomy - nieśmiały nastolatek pada ofiarą atrakcyjnej dziewczyny. Jerry Kramsky i Lorenzo Mattotti przygotowali film, w którym w tajemniczych okolicznościach ludzie giną na bagnach. Najbardziej przeraża chyba historia autorstwa Blutcha, w której pewien hiszpański szlachcic wyrusza w drogę ze sforą psów, czterema są żądnymi krwi gigantycznymi bestiami. Z kolei obraz Marie Caillou, stworzony wraz z fotografikiem/filmowcem/plastykiem Romainem Slocombe, opowiada o jedenastoletniej Sumako, którą w szpitalu psychiatrycznym dręczą senne koszmary. W historii autorstwa Richarda McGuire i Michela Pirusa łysy mężczyzna z wąsikiem odkrywa, że w domu, w którym chciałby się schronić, dzieją się niepokojące rzeczy. Natomiast Pierre Di Sciullo, skonstruował kilka inteligentnych obrazkowych komentarzy na temat kondycji ludzkiej.

EH, MFF Rotterdam 2008

 


 

 

Informacje o reżyserze

Blutch (właść. Christian Hincker ur. 1967, Strasburg) debiutował w magazynie Fluide Glacial w 1988 roku. Blutch - mistrz czerni i bieli - swój pierwszy album w kolorze, Vitesse Moderne, stworzył w 2002 roku.

Charles Burns (ur. 1955, Waszyngton) przedstawia w swoich komiksach niepokojąco ponury świat horrorów, co, jak sam przyznaje, wynika z nadmiaru kontaktu z amerykańską popkulturą w młodości.

Marie Caillou (ur. 1971, Montbéliard) zanim zajęła się grafiką komputerową, studiowała w szkole dekoratorstwa w Strasburgu, a potem animację w Brukseli. Jej charakterystyczny, pozornie naiwny styl jest inspirowany projektami japońskimi, co tłumaczy jej niezwykłą popularność w Japonii.

Pierre Di Sciullo (ur. 1961) zajmuje się grafiką i typografią. Na różne sposoby łączy tekst z obrazem, rozszerzając tym samym znaczenie typografii. W 1999 roku w Maastricht został wyróżniony nagrodą Charlesa Nypelsa.

Lorenzo Mattotti (ur. 1954, Włochy) jest uznawany za jednego z najwybitniejszych na świecie autorów komiksów i ilustracji. Międzynarodową sławę przyniosła mu praca Fires z 1986 roku, której ukończenie zabrało mu sześć lat.

Richard McGuire (ur. 1957, New Jersey) jest grafikiem, który łączy odręczny rysunek, papierowe wycinanki i techniki komputerowe. Jego słynne prace ozdabiały okładki wielu powieści i książek dla dzieci.

 

Stopka

reżyseria: Etienne Robial, Blutch (Christian Hincker), Charles Burns, Marie Caillou, Pierre Di Sciullo, Lorenzo Mattotti, Richard McGuire
scenariusz: Jerry Kramsky, Romain Slocombe, Michel Pirus, Pierre di Sciullo, Blutch, Charles Burns
muzyka: Laurent Perez del Mar, Boris Gronemberger, René Aubry, George Van Dam
obsada: Guillaume Depardieu, Nicole Garcia
producent: Nicole Garcia, Christophe Jankovic
produkcja: Prima Linea Productions
wersja językowa: francuska
Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
Kalendarium Indeks filmów Mój plan Klub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›