English
Aktualności
05 marca 2014
"Arcydzieła amerykańskiego kina. 90 lat Warner Bros." w polskich kinach

W marcu w wybranych kinach w całej Polsce odbędzie się przegląd legendarnych amerykańskich produkcji, rzadko pokazywanych na dużym ekranie klasyków najsłynniejszej wytwórni Hollywood - Arcydzieła amerykańskiego kina. 90 lat Warner Bros.

W programie przeglądu zostanie zaprezentowanych 7 najpopularniejszych filmów w historii, nieśmiertelnych przebojów autorstwa mistrzów hollywoodzkiego kina: kpiący z amerykańskiego kina z czasu przełomu dźwiękowego musical Deszczowa piosenka Gene'a Kelly'ego i Stanleya Donena, Tramwaj zwany pożądaniem Elii Kazana – wybitna adaptacja dramatu Tennessee Williamsa z Marlonem Brando, Vivien Leigh i Kim Hunter, dwa arcydzieła Stanleya Kubricka – 2001: Odyseja kosmiczna i Mechaniczna pomarańcza, jeden z najsłynniejszych i najbardziej przerażających horrorów w historii – Egzorcysta Williama Friedkina, Buntownik bez powodu – kultowy film Nicholasa Raya z niezapomnianą kreacją Jamesa Deana oraz Co się zdarzyło Baby Jane? – thriller Roberta Aldricha z Bette Davis i Joan Crawford w rolach podstarzałych gwiazd Hollywoodu.

Pełny program przeglądu Arcydzieła amerykańskiego kina. 90 lat Warner Bros., prezentowany podczas 4. American Film Festival we Wrocławiu, złożony z 15 tytułów, zostanie pokazany tylko we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty - od 14 - 28 marca 2014.

Program przeglądu w Kinie Nowe Horyzonty

 

Arcydzieła amerykańskiego kina. 90 lat Warner Bros. w wybranych polskich kinach:

14 - 28.03

Wrocław, Kino Nowe Horyzonty

14 - 21.03

Warszawa, Kino Muranów

Łódź, Kino Wytwórnia

Poznań, Kino Muza

14 - 20.03

Gdańsk, Kino Żak

Katowice, Kino Kosmos

Kraków, Kino Pod Baranami

14 - 17.03

Bydgoszcz, Kino Orzeł MCK

21 - 28.03

Ciechanów, Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki

W programie przeglądu (7 tytułów):

Deszczowa piosenka
Singin' in the Rain
reżyseria: Stanley Donen, Gene Kelly
obsada: Gene Kelly, Donald O`Connor, Debbie Reynolds
USA 1953, 103’

Musical wszech czasów z niezapomnianymi numerami tanecznymi i wokalnymi. Akcja rozgrywa się w trakcie przełomu dźwiękowego w Hollywood. Don Lockwood występuje z pięknością Liną Lamont, choć jej głos wywołuje na salach kinowych niezaplanowany rechot. Gwiazdę zdubbinguje młoda Kathy Selden.

Tramwaj zwany pożądaniem
Streetcar Named Desire
reżyseria: Elia Kazan
obsada: Vivien Leigh, Marlon Brando, Kim Hunter
USA 1951, 122’

Słynąca z kontrowersji adaptacja nagrodzonej Pulitzerem sztuki Tennessee Williamsa. Vivien Leigh gra neurotyczną piękność Blanche du Bois, którą nęka brutalny mąż siostry Stanley Kowalski (charyzmatyczny Marlon Brando w pierwszej ważnej roli).

2001: Odyseja kosmiczna
2001: A Space Odyssey
reżyseria: Stanley Kubrick
obsada: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester
USA 1968, 160’

Arcydzieło s-f. W epoce kamienia łupanego, w obecności tajemniczego monolitu człowiek po raz pierwszy używa narzędzia jako broni, czyni krok ku zdobyciu inteligencji. W roku 2001 na statku kosmicznym komputer popełnia błąd, uśmiercając większość załogi. Aby ukryć winę, doprowadza do śmierci kolejnych ludzi.

Mechaniczna pomarańcza
A Clockwork Orange
reżyseria: Stanley Kubrick
obsada: Malcolm McDowell, Patrick Magee, Michael Bates
USA 1971, 136’

Chuligan Alex dokonuje rozbojów, gwałtów i kradzieży. Transformacja pozbawionego zasad łobuza w porządnego obywatela poprzez brutalne pranie mózgu i jego powrót do dawnych praktyk stało się osnową przerażającej wizji Kubricka, zaczerpniętej z powieści Anthony’ego Burgessa.

Egzorcysta
Exorcist
reżyseria: William Friedkin
obsada: Ellen Burstyn, Max von Sydow, Lee J. Cobb
USA 1973, 122’

Opowieść o dziecku nawiedzonym przez ducha. Matka dziewczynki , by uratować ją z mocy demona, szuka pomocy u dwóch księży: przepełnionego wątpliwościami Karrasa i ojca Merrina o wierze niewzruszonej jak skała. Najlepszy horror wszech czasów nadal przeraża.  

Buntownik bez powodu
Rebel Without A Cause
reżyseria: Nicholas Ray
obsada: James Dean, Natalie Wood, Sal Mineo
USA 1954, 111’

Przebój, który uczynił Jamesa Deana nieśmiertelnym. Z Jimem Starkiem, wrażliwym, lecz nieakceptowanym młodzieńcem, utożsamiały się rzesze amerykańskich nastolatków. Na ekranie zobaczyli samotnych outsiderów, walczących z rodzicami, nauczycielami i samymi sobą.   

Co się zdarzyło Baby Jane?
What Ever Happened to Baby Jane?
reżyseria: Robert Aldrich
obsada: Bette Davis, Joan Crawford, Victor Buono
USA 1964, 134’

Dwie siostry, podstarzałe aktorki, żyją pod jednym dachem w atmosferze nienawiści i strachu. Bette Davis wciela się w postać byłej dziecięcej gwiazdy kina, zaś Joan Crawford - niepełnosprawnej Blanche. Studium popadania w obłęd z szokującym zakończeniem.

 

 

 

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
Kalendarium Indeks filmów Mój plan Klub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›