English
Ciekawostki z przestrzeni NH
07 grudnia 2009
Matthias Müller: " Złodzieje tacy jak ja"

piątek 11 grudnia g. 18.00

Bunkier Sztuki, Plac Szczepański 3a, Kraków

Korporacja ha!art zaprasza na wykład Matthiasa Müllera Thieves Like Me / Złodzieje tacy jak ja, poświęcony teorii i praktyce found footage. Wykład poprzedzi projekcja czterech filmów Müllera zrealizowanych wspólnie z Christophem Girardetem - Contre-jour (2009), Phoenix Tapes (1999), Play (2003) i Kristall (2006).

Matthias Müller to twórca filmów eksperymentalnych, wykładowca i kurator, jeden z najciekawszych artystów wykorzystujących strategię found footage. Swoje filmy prezentował z powodzeniem zarówno na festiwalach filmowych (m.in. w Oberhausen, Cannes, Wenecji Berlinie, Toronto, Locarno i Rotterdamie), jak i w przestrzeni galeryjnej (m.in. documenta X, Manifesta 3, Musée du Louvre).

W 1994 roku nowojorskie Museum of Modern Art poświęciło Müllerowi retrospektywę. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach Centre Georges Pompidou w Paryżu, Tate Modern w Londynie, Film Museum w Amsterdamie, Kunsthalle w Bielefeld i Goetz Collection w Monachium.

W swoich projektach Müller czerpie m.in. z kina hollywoodzkiego, filmowej awangardy i queer cinema. "Tym, co odróżnia Müllera od większości filmowców eksperymentalnych jest tyleż intelektualny, co emocjonalny efekt, jaki wywiera na widzu - zestawiając konwencje i wyparte treści z przeszłości Hollywood ze swoimi własnymi wspomnieniami i namiętnościami, wydobywa zbiorową nieświadomość kina z niespotykaną mocą i elokwencją." - pisali o nim krytycy.

Wykład odbędzie się w ramach projektu KinoGaleria / Found Footage. Kuratorem cyklu jest Kuba Mikurda. Projekt dofinansowany przez PISF. Współorganizatorem wykładu jest Goethe Institut Krakau i fundacja No Local. Podziękowania dla sponsora spotkania "Hotelu pod Różą" i "Likus Hotele & Restauracje".

Contre-jour (2009), 35mm, 10'40''
Spojrzenie, którym oglądamy świat, a które ów świat odwzajemnia, rozpada się w Contre-jour w kaskadę niepokojących odłamków. Rozmycia, błyski, stroboskopowy montaż kruszą rzeczywistość na niewyraźne obrazy, boleśnie doświadczające oko. Snop światła precyzyjnie wycina jednostkę z ciemności. "Gdybyś tylko mógł widzieć to, co ja widzę" to płonna nadzieja. Między postrzeganiem samego siebie a postrzeganiem innych mnożą się ślepe plamki. (Kristina Tieke)

Kristall (2006), 35mm, 14'30''
melodramat w na pozór klaustrofobicznych, lustrzanych dekoracjach. Tak jak anonimowy widz, lustro obserwuje intymne sceny. Tworzy obraz w obrazie, dostarczając ramy dla postaci. Jednocześnie sprawia, że jawią się rozbite i pokawałkowane. Owo narzędzie samo-utwierdzenia i narcyzmu staje się tym samym potężnym przeciwnikiem, który wzmaga poczucie kruchości, wątpliwości i podwójnej utraty.

Play (2003), Betacam SP, 7'20''
Publiczność w kinie. W Play akcję, która dzieje się na ekranie, obserwujemy wyłącznie odbitą w twarzach i gestach publiczności. W sekwencjach analogicznych reakcji jednostkowe zachowanie urasta do zachowania zbiorowego. Wydarzenie przenosi się ze sceny na salę, członkowie publiczności sami stają się aktorami w przedstawieniu, którego przebiegu nie sposób przewidzieć.

Phoenix Tapes (1999), Betacam SP, 47'
Tak jak samplujący dźwięki twórcy muzyki elektronicznej, Christoph Girardet i Matthias Müller plądrują archiwum, wybiórczo montując określone tematy i motywy z fabuł Hitchcocka. Do swoich źródeł odnoszą się ambiwalentnie - z jednej strony, traktują je z czułością, jako część filmowego dziedzictwa, z drugiej zachowują krytyczny dystans wobec wartości, które owe filmy zdają się reprezentować, zwracając szczególną uwagę na przedstawienia postaci kobiecych. (Rob Flint)

 

Bunkier Sztuki

 

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
Kalendarium Indeks filmów Mój plan Klub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›