English

The Quiet Roar reż. Henrik Hellström The Quiet Roar reż. Henrik Hellström
Ciekawostki z przestrzeni NH
24 stycznia 2014
Trwa 43. MFF w Rotterdamie

Wystartował jeden z najważniejszych światowych festiwali - 43. MFF w Rotterdamie (22.01 - 2.02.2014). W konkursie głównym festiwalu biorą udział debiuty i drugie filmy. Oceni je jury w składzie: reżyserzy Elia Suleiman, Nanouk Leopold i Edwin oraz Violeta Bava (selekcjonerka BAFICI i producentka z Argentyny) i Kiki Sugino (aktorka i producentka z Japonii). Przeglądamy program w poszukiwaniu interesujących tytułów, zaś nasi selekcjonerzy już na miejscu wybierają filmy z myślą o 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. 

W programie m.in.:

- film nowelowy Letters from the South (sekcja Spectrum). Za kamerą azjatycka plejada: Aditya Assarat (Tajlandia), Royston Tan (Singapur), Midi Z (Birma), Tan Chui Mui (Malezja), Tsai Ming-liang (Malezja), Sun Koh (Singapur). Fokus na chińską diasporę w różnych częściach Azji Południowej.

- związany z awangardowym festiwalem Sonar, Sergio Caballero, zdobywca Tygrysa w 2011 roku za imponujący debiut Finisterrae, powraca do Rotterdamu z... Syberii z filmem La distancia (The Distance, sekcja Bright Future)

- hiszpańskie Costa da Morte (Coast of Death, sekcja Bright Future), debiut Loisa Patiño to porównywany do Casting a Glance Jamesa Benninga (konkurs filmów o sztuce 9.NH), eksperymentalny dokument, poświęcony pięknie depresyjnemu północno-wschodniemu wybrzeżu Hiszpanii.

Atlas (sekcja Bright Future), film francuskiego fotografika, członka agencji Magnum, ucznia Larry’ego Clarka i Nan Goldin, podróżnika Antoine’a D'Agaty. Artysta zabiera widzów w podejrzane zaułki w Kambodży, Indiach i Rosji. Sex and drugs w egzotycznej scenerii, pomiędzy Caravaggiem a Pedro Costą.

- nasi goście, Szwedzi Henrik Hellström i Fredrik Wenzel, reżyserzy hipnotyzującego Burrowing (dystrybucja 2010: SNH), znowu współpracują. W Rotterdamie pokażą The Quiet Roar (reż. i scen.: Hellström, scen. i montaż: Wenzel; sekcja Bright Future), film o śmiertelnie chorej kobiecie, poddanej terapii LSD. Podróż w podświadomość.

- Yang Heng, przedstawiciel szóstego pokolenia chińskich twórców, pokazuje swój trzeci film Lake August (sekcja Spectrum). Już Betelowy orzech (7. NH), debiut Henga, wywołał niemałe zamieszanie na międzynarodowych festiwalach (New Currents Award na MFF w Pusan, nagroda FIPRESCI na MFF w Hongkongu), jego drugi film - Sun Spots (2009) - oglądaliśmy w Polsce podczas festiwalu Pięć Smaków w 2010.

- Mancanza-Inferno (Lack-Hell, sekcja Spectrum) to nowy film naszego gościa Stefano Odoardiego (Biała ballada), inspirowany "Elegiami duinejskimi" Rilkego. Młoda kobieta w beżowym prochowcu przemierza ulice L'Aquilii, miasta, dotkniętego potężnym trzęsieniem ziemi w 2009 roku.

- After the Tone (sekcja Spectrum) to eksperyment cenionej holenderskiej reżyserki Digny Sinke. Statyczne ujęcia miejskich krajobrazów i wiadomości nagrywane na automatyczną sekretarkę nieobecnego Onno.

- kolejny film w rotterdamskim programie wyprodukowany przez The Sensory Ethnography Lab (Harvard University), a konkretnie przez Luciena Castainga-Taylora i Vérénę Paravel, twórców Lewiatana (konkurs 13. NH) - nagrodzona w Locarno Manakamana (sekcja Bright Future) Stephanie Spray i Pacho Veleza. Kilkanaście statycznych ujęć ludzi i zwierząt, jadących kolejką linową do zbudowanej na wzgórzu w nepalskiej dżungli świątyni Manakamany. Czysta kontemplacja.

cdn.

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
Kalendarium Indeks filmów Mój plan Klub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›