English
Seanse
26 lipca, 13:00
Pokazywany w Gdynia na Horyzoncie razem z:
Za ścianą, Ponure chwile
  Metka
Czy chcesz obejrzeć ten film?
tak!niemoże
Zapisz
Udostępnij opis
Metki innych
76
45
70
wyświetlanie: wszystkie
Gdynia na Horyzoncie
162’
napisy: polskie i angielskie

„Gdynia na Horyzoncie” to autorskie wydarzenie specjalne przygotowane przez Michała Oleszczyka, dyrektora artystycznego Festiwalu Filmowego w Gdyni, odbywające się w ramach partnerstwa z MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Na wydarzenie składa się podwójna projekcja filmowa, utrzymana w tradycji amerykańskiego „double-bill”, w trakcie której widzowie obejrzą dwa filmy: jeden zagraniczny i jeden polski. Tytuły są dobrane w taki sposób, aby filmy wchodziły ze sobą w dynamiczny dialog (tematyczny, formalny, kulturowy).

Po zakończonym pokazie Michał Oleszczyk poprowadzi warsztaty z publicznością, w trakcie których wspólnie z widzami przeanalizuje podobieństwa i różnice między dwoma filmami. Celem spotkania jest ukazanie fascynującego splotu czynników artystycznych, formalnych i politycznych, które decydują o ostatecznym kształcie dzieła filmowego – a przede wszystkim umiejscowienie kina polskiego w kontekście międzynarodowym.

Za ścianą
Behind the Wall
Polska 1971 / 56’
reżyseria: Krzysztof Zanussi
scenariusz: Krzysztof Zanussi, Edward Żebrowski
zdjęcia: Jan Hesse
montaż: Urszula Śliwińska
obsada: Maja Komorowska, Zbigniew Zapasiewicz, Eugenia Herman, Piotr Garlicki
producent: Jerzy Buchwald
produkcja: Zespół Filmowy Tor / TVP
właściciel praw: TVP
nagrody: San Remo IFF 1971 – Best Actress (Maja Komorowska)
język: polski
barwa: cz.-b.

Docent Jan jest zadowolonym ze swojej kariery naukowej biologiem, który mimo towarzyskiej ogłady nie ma w życiu nikogo bliskiego. Przypadkowa znajomość z sąsiadką imieniem Anna otwiera przed nim możliwość nawiązania intymnej relacji z drugim człowiekiem, ale niezdarny flirt dwojga intelektualistów wydaje się z góry skazany na niepowodzenie… Telewizyjne arcydzieło Krzysztofa Zanussiego jest czarno-białą miniaturą skupioną na ludzkich zachowaniach, lękach i aspiracjach, której siła nie słabnie mimo upływu lat. Kontrolowana improwizacja aktorów, obecna w wielu scenach, nadaje całości charakter niebywale autentyczny, jednocześnie uświadamiając widzowi ogrom samotności, z którym mierzą się bohaterowie. Jeden z najbardziej niezwykłych filmów polskiego kina, wciąż nie dość często oglądany, wydaje się duchowym krewniakiem twórczości Mike’a Leigh, która została zapoczątkowana w tym samym 1971 roku.

Michał Oleszczyk

Krzysztof Zanussi

Urodzony w 1939 roku w Warszawie, jeden z najbardziej utytułowanych twórców polskiego kina: reżyser, scenarzysta i pedagog, mający na koncie tak znakomite filmy jak Struktura kryształu (1969) i Iluminacja (1972). Znany z moralistycznego i filozoficznego podejścia do ludzkiego życia, od lat eksploruje w swoich utworach tematy związane z dobrem, złem i ludzką śmiertelnością; jeden z kluczowych twórców kina moralnego niepokoju. Laureat weneckiego Złotego Lwa za Rok spokojnego słońca (1984).

Wybrana filmografia:

1969 Struktura kryształu / The Structure of Crystal

1972 Iluminacja / The Illumination

1980 Constans / Constancy

1984 Rok spokojnego słońca / A Year of the Quiet Sun

2000 Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową / Life As a Fatal Sexually Transmitted Disease


Ponure chwile
Bleak Moments
Wielka Brytania 1971 / 106’
reżyseria: Mike Leigh
scenariusz: Mike Leigh
zdjęcia: Bahram Manocheri
montaż: Les Blair
obsada: Anne Raitt, Sarah Stephenson, Eric Allan, Joolia Cappleman
producent: Les Blair
produkcja: Autumn Productions, Memorial Enterprises, British Film Institute Production
właściciel praw: Richard Dacre
nagrody: Locarno IFF 1972 – Golden Leopard
język: angielski
barwa: kolor

Sylvia jest szeregową pracownicą biurową około trzydziestki. Jej życie obraca się wokół codziennej, mało satysfakcjonującej pracy i opieki nad upośledzoną umysłowo siostrą. W pewnym momencie w codzienność kobiety wkracza dwóch mężczyzn: niepoukładany włóczęga i spięty, nadmiernie kontrolujący uczucia nauczyciel. Film jest obserwacją tej relacji oraz starań Sylvii, by odmienić swoją szarą egzystencję. Kinowy debiut pełnometrażowy Mike’a Leigh ujawnia w pełni jego obserwacyjny talent i umiejętność do niekonwencjonalnej pracy z aktorami. Scenariusz filmu był zaledwie szkicem, a sytuacje i dialogi zostały wypracowane przez aktorów i reżysera w ciągu długich, parateatralnych prób. Efekt jest porażająco autentyczny: miłośnicy Mike’a Leigh odnajdą tu zalążki tematów, które przewijać się będą przez całą jego twórczość, m.in. dziwaczność codziennych zachowań, głód miłości, nieumiejętność szczęśliwego życia i klasowa struktura brytyjskiego społeczeństwa.

Michał Oleszczyk

Mike Leigh

Urodzony w 1943 roku w Brocket Hall w Anglii. Dramaturg, scenarzysta i reżyser działający w teatrze i w filmie od połowy lat 60. Aż do końca lat 80. znany głównie z realizacji telewizyjnych (Abigail’s Party, Nuts in May), obecnie jeden z najbardziej utytułowanych twórców światowego kina. Wybitny reżyser aktorów, znany z zamiłowania do technik improwizacyjnych.

Wybrana filmografia:

1996 Sekrety i kłamstwa / Secrets & Lies

1988 Wysokie aspiracje / High Hopes

2002 Wszystko albo nic / All or Nothing

2010 Kolejny rok / Another Year

2014 Pan Turner / Mr. Turner

Informacje o reżyserze

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
Kalendarium Indeks filmów Mój plan Klub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›