English

Rok 1863 reż. Edward PuchalskiRok 1863 reż. Edward Puchalski
Aktualności
29 lipca 2014
"Rok 1863" Puchalskiego na Rynku

Dziś o 22.00 zapraszamy na wyjątkowy pokaz zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu Nitrofilm Filmoteki Narodowej, legendarnego filmu Edwarda Puchalskiego Rok 1863. Skomponowaną przez Michała Lorenca ścieżkę dźwiękową odtworzy na żywo zespół DesOrient.

Rok 1863 był pierwszą w historii ekranizacją Wiernej rzeki Stefana Żeromskiego. W filmie przenosimy się w czasy powstania styczniowego, z którego główny bohater, Józef Odrowąż, z cudem uchodzi z życiem. Ciężko ranny znajduje schronienie w pobliskim dworze w Niezdołach, gdzie opiekę roztacza nad nim pewna piękna dziedziczka, Salomea Brynicka. Między młodymi szybko rozkwita uczucie, lecz matka księcia, pomimo wdzięczności dla dziewczyny, nie godzi się na mezalians, którego dopuścić chce się jej syn. Wywozi Józefa za granicę, pozostawiając samotną i zbolałą Salomeę własnemu losowi. Niemym świadkiem wszystkich dramatycznych wydarzeń jest tytułowa „wierna rzeka".W roli księcia Odrowąża wystąpił popularny wówczas Ryszard Sobiszewski, tancerz i pedagog. W filmie pojawili się także inni znani aktorzy teatralni, rzadko potem obecni w kinie (m.in. Stanisława Chrzanowska i Helena Marcello-Palińska), a także legendarny, wcielający się w rolę margrabiego Wielopolskiego, Aleksander Zelwerowicz oraz autentyczni powstańcy.

Do końca festiwalu pokażemy na Rynku jeszcze pięć filmów. Jutro o 22.00 pokaz odnowionej cyfrowo Austerii Jerzego Kawalerowicza, w czwartek zwycięzca 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, czyli Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków Aleksieja Fedorczenki, w piątek seans Nie jestem nim Tayfuna Pirselimoğlu, którego doceniano za scenariusz na wielu tegorocznych festiwalach filmowych (m.in. w Rzymie i Istambule). 2 sierpnia pokażemy tajską komedię „twitterową" Nawapola Thamrongrattanarita Mary is Happy, Mary is Happy. Festiwal zakończymy projekcją znakomitej Pozycji dziecka Călina Petera Netzera, która zdobyła Złotego Niedźwiedzia podczas ubiegłorocznego Berlinale.

Moje NH
Strona archiwalna 14. edycji (2014 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec / sierpień 2014
PWŚCPSN
212223 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›